| AnemonaP a întrebat:

As vrea sa imi schimb cel de al doilea prenume,dat de nasii mei,este un prenume vechi,nici parintii mei nu l-au vrut dar au trebuit sa accepte pana la urma. Intrebarea mea este,credeti ca cei care isi schimba prenumele isi schimba destinul? Ar fi posibil asa ceva? Am purtat o discutie cu o matusa,care si-a schimbat prenumele si mi-a spus ca dupa a avut parte de o multime de evenimente neplacute,eu i-am spus ca poate este doar o coincidenta,dar mi-a spus ca a vorbit cu o femeie care ghiceste sau ceva de genul,si i-a spus ca prenumele il primesti in biserica,la botez, iar tu dupa intervii in schimbarea lui si nu mai are legatura cu biserica. Credeti ca poate fi macar o mica parte de adevar in tot ceea ce mi-a spus aceasta? De atunci am inceput sa imi pun intrebari.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cat de adevarat este, dar astrologii spun ca ora nasterii, data nasterii si numele, sunt stranse legate de destinul nostru.
Dar, nu are importanta ce nume ti-au dat nasii la botez, poti sa-l folosesti pe celalalt, cel care iti place tie!

Uite, de aia sunt eu mai o nasa mai moderna, ca am 8 finii care nu poarta numele meu sau al familiei mele, dimpotriva, am acceptat sa-i botez pe toti cu numele pe care l-au vrut parintii lor sa-l puna copilului lor.

| pufulescu a răspuns:

Cica asa ar fi, numele nu trebuie sa ti-l schimbi si zicala asta vine nu de la crestinism ci din perioada precrestina, e deci traditie antica. Plus ca de ce ti-ai schimba un al doilea prenume pe care pana la urma aproape nimeni nu-l va sti? Cu singurul prenume ar fi ceva, sau cu numele de familie... nu e prea comod sa te cheme Curca, Mucea sau Vacagrasa. E asa urat prenumele ala? Sa nu-mi spui ca te feresti de ceva gen Filofteia sau Penelopa?

| AnemonaP explică (pentru pufulescu):

Rodica laughing

| pufulescu a răspuns (pentru AnemonaP):

Ha? Pai asta era problema? Stai linistita... Nu e deloc urat sau neobisnuit.

| Happy33 a răspuns:

Sincer,nu... Dor iti schimbi numele, nu credinta... A fost o coincidenta cu matusa ta. Poti sa iti schimbi numele, poti doar sa ai ghinion... asta-i altceva... Succes.
FUNDA?

| HDReady a răspuns:

Nu are nici o legatura, alea sunt simple superstitii. Faci ce vrei cu viata ta.
"Destinul te trage intr-o directie, tu poti sa-l ignori" big grin

| sabinagabriela2002 a răspuns:

Pai depinde de prenumele pe care ți-l dorești. Încerca să cauți pe net istoria numelui respectiv, ce reprezinta, s-a.m.d. Cat despre partea cu botezul, credința nu are nici o legătură cu numele tău. Iti poți pune ce pronume vrei, biserica nu va avea vreo influenta asupra ta. Aici e de vina destinul celor ce poarta acel nume