| Inna_All_1995 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un iphone 5. Am descoperit site-ul Okazii.ro si am vazut ca sunt preturi ieftine in ceea ce priveste iphone-ul 5. Intrebarea este : Daca as cumpara un iphone, cu garantia de livrare, as putea sa fiu pacalita? As putea sa-mi primesc banii inapoi? Vi s-a mai intamplat sa fiti pacaliti pe site-ul acela? Merci fain.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mie personal mi s-a intamplat sa iau o teapa de pe okazii. Dar in cele din urma s-a rezolvat (asta dupa vreo 2 luni, daca nu 3) de asteptare si de dat telefon si vorbit cu okazii.ro
In general tot ce este facut prin okazii.ro se bazeaza pe principiul ca platesti la okazii.ro, banii sunt tinuti de ei, vanzatorul trimite coletul, cumparatorul il primeste, cumparatorul isi da acordul intr-o perioada de timp ca ceea ce a primit este totul ok si okazii varsa banii la vanzator.

Exista posibilitatea ca tu sa nu raspunzi o perioada de timp si atunci okazii considera ca este o tranzactie corecta si asta este.

Ar mai exista posibilitatea ca tu sa ii suni pe cei de la okazii si sa le spui ca ai fost tepuita, daca chiar asa este. Intotdeauna trebuie sa pastrezi cutia, ambalajul, etc, si sa faci poze ca sa poti demonstra mai tarziu ceva.

De recomandat este sa ceri mai multe informatii de la vanzator si de asemenea sa ai totul in scris. Pentru ca in cele din urma daca ai documente justificative poti sa te adresezi la politie sau in instanta pentru recuperarea prejudiciului.

Informatiile pe care le poti cere de la vanzator ar fi daca telefonul inca are garantie (daca nu a fost instalat jailbreak, sau alte ciudatenii care conform naturii lor l-au facut nul de garantie) precum si unde si cat a fost folosit, de ce il vinde, zgarieturi, sa iti trimita poze cu rezolutie mai mare, etc.

La final este ca o cumparatura in care iei rosii. Le intorci pe toate partile sa vezi daca sunt bune. Si cam atat...

Vezi, ca atunci cand vine iphone-ul sa ai si o cartela cu care sa il incerci atat daca poate sa dea telefoane cat si daca poate sa primeasca, sa acceseze internetul, etc. Iti zic astea pentru ca iphone5 are alt tip de sim.

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Poti sa faci plata curierului cand vine cu telefonul.Atunci il si verifici sa vezi daca e original iar daca nu e ii dai frumusel telefonul inapoi curierului si gata.

| Okaziiro a răspuns:

Buna! Cu Garantia de Livrare ai 3 zile la dispozitie pentru a confirma ca ai primit ce ai comandat. In caz contrar, deschizi o reclamatie din contul tau si primesti banii inapoi: http://bit.ly/Ye8FyJ Pentru asistenta, ne gasesti la suport@okazii.ro sau 0374OKAZII. Spor la cumparaturi!

| Menker a răspuns:

E sigur. Nu sunt probleme.winking