| lauracraciun a întrebat:

happy As vrea sa va intreb..cat de greu v-a fost sa va alegeti meseria pe care sa o practicati.Eu sunt la un profil uman in clasa a11a si ma tem ca am facut o mare greseala sa aleg asa un profil..imi plac limbile straine dar nu consider ca voi avea un viitor stralucit in traduceri sau in invatamant..trebuie sa ma gandesc unde sa dau la facultate si parintii ma pot sustine cu pregatire in caz ca vreau sa dau la o facultate mai grea gen. politehnica/ medicina..problema ar fi ca nici eu nu stiu ce vreau si ce-mi place.ce sa fac? sad Multumesc mult pentru timpul acordat!

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Personal, mi-a fost relativ usor, fiindca au existat doua subiecte care mi-au placut in mod special in scoala/ liceu: artele si limbile straine. Cum ar fi fost extrem de dificil pentru mine sa imi aleg o cariera in arta (desen grafic, pictura, design etc.), fiindca nu prea exista locuri de munca la noi care sa implice asta, m-am gandit sa ma axez pe limba engleza/ romana. Mi-ar placea sa devin translator sau ceva care sa implice traduceri, scriere de articole sau bibliotecar, iar desenul si celelalte le las pe locul doi, ca si hobby. Sfatul meu este sa-ti alegi ceva in domeniul in care te pricepi mai bine, chiar daca nu exista atat de multe cereri pe piata de munca, fiindca pe termen lung, nu vei obtine nicio satisfactie din a practica o profesie pe care o displaci sau urasti. Intr-adevar, nu sunt atat de multe locuri de munca in domeniul uman spre deosebire de cel real si tehnic, insa nu e chiar imposibil sa-ti gasesti ceva, intr-un final.

| Doηηa a răspuns:

Te duci la Drept si te faci avocat.

| Fulbaster a răspuns:

Nu conteaza la ce profil ai dat la liceu (de fapt conteaza intr-o oarecare masura), mai mult conteaza la ce facultate vrei sa dai.

| greyhound a răspuns:

Hai sa-ti spun un secret din viata reala happy
In Romania cel putin, sunt doar cativa care au privilegiul de a-si alege cariera. Cum in tara asta de cretini nu vrea nimeni sa riste cu absolventii, acestora nu le ramane decat sa accepte ceea ce li se ofera, chiar daca nu e in domeniul pe care il stapanesc si unde doresc sa activeze.
Mai apoi, putini mai renunta la drumul pe care au plecat si incearca directia pe care voiau sa mearga initial.
Asa ca degeaba te strofoci atat cu profilul de liceu cand mult mai mult conteaza sa stii sa improvizezi pe parcurs.