| Numai98356 a întrebat:

Ma orientez dupa niste facultati, de pe profil uman, filologie franceza, si nu stiu pe ce sa ma duc.Limbi straine nu vreau ca nu vreau profesoara sau chestii de genu, medicina nu si chiar nu stiu. Vreau o facultate care sa imi prinda bine pe viitor si sa am unde ma angaja dupa.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, www.alegefacultatea.ro
Succes!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Daca esti o fire creativa si vrei sa ai parte de o viata creativa si non-comformista, recomand facultatea de publicitate si/sau Stiintele Comunicarii. PR-ul e un domeniu pe val, daca ai calitatile necesare atunci sigur vei putea sa razbati. Daca vrei sa fi in lumina reflectoarelor atunci iti sugerez Facultatea de Productie Media si televiziune.

| Numai98356 explică (pentru TheAce):

Si pe ce te poti baza pe mai departe sa zic asa dupa ce termini facultatea de publicitate si stiintele comunicarii?

| TheAce a răspuns (pentru Numai98356):

Pe orice inseamna comunicarea: Specialist in comunicare, PR, Marketing manager, copywriter, purtator de cuvant, social media content manager, online strategist, SEO specialist, new media specialist, mass media cu tot ce inseamna ea. Poti lucra intr-o companie, pentru diverse entitati sau intr-o agentie de publicitate.

| Numai98356 explică (pentru TheAce):

Si alte facultati mai stii? De ex: Cea de sociologie, sau despre ASE. Nu stiu. vreau mai multe optiuni. Vreau sa am mai multe optiuni ca sa am de unde alege si sa ma orientez cam ce mi s-ar potrivi

| TheAce a răspuns (pentru Numai98356):

ASE e o facultate reala, nicidecum umanista. Cu sociologia nu faci mare lucru. Recomand si Psihologia, doar daca ai vocatie insa. Gandeste insa in termeni de ce iti place. Facultatile nu iti garanteaza un job, fara experienta oricum nu vei fi angajata nicaieri. Tot CV-ul primeaza. Alege astfel a faci ce iti place, si la ce te pricepi.

| Numai98356 explică (pentru TheAce):

Pai asta e, nu stiu pe ce sa ma duc. Initial voiam pe medicina, dar am zis ca nu, pentru ca sunt foarte multi pe loc si ai de invatat pana la 60 de ani, adica inveti cate ceva de fiecare data. Sora mea, s-a dus de pe uman la ASE, finante banci, se poate sa te duci si de pe uman, dar faza e ca, e mai greu, ca nu ai facut timp de 2 ani matematica, si e mai greu sa recuperezi.

| TheAce a răspuns (pentru Numai98356):

Daca vrei ceva in genul ASE, mai creativ si de viitor, poti alege Marketingul. Gandeste-te insa bine ce te vezi facand peste 20 de ani cu placere. Aici e cheiahappy.