| maximdenis10 a întrebat:

Aş vrea să vă povestesc,pe scurt, "problema mea in dragoste". Nu ştiu ce să fac,cum să procedez, de aceea apelez la sfaturile voastre, nu prea am "incredere" in prieteni. Acum 4 ani,am cunoscut un băiat,a fost primul meu prieten,şi il cunosc şi părinţii mei, se inţeleg foarte bine, şi sunt de acord cu relaţia noastră. Insă in aceşti 4 ani,au fost despărţiri,adică din cauza lui,mereu m-a inşelat, sau umbla cu altele pentru că eu nu ii ofeream... oh go on, eram copilă, aveam 13-14 ani, şi nu ştiam ce-i aia dragoste.Ne-am despărţit, insă gândul meu a rămas la el mereu.Acum am 17 ani, şi tot la el mă gândesc, şi am avut nenumăraţi prieteni până acum..am ajuns să fim impreună din nou, il iubesc.dar ne-am despărţit de 3 ori pentru că m-a inşelat..acum a spus că are "gânduri serioase", că nu mai e aşa, că şi-a dat seama că eu am fost singura care l-am iubit cu adevărat.el are 20 de ani! Aş vrea să nu mai fiu călcată in picioare incă o dată,ii răspund sec la mesaje,il refuz când spune să ne intâlnim,cu toate că-mi doresc din toată inima să-l văd,insă aş vrea să-l fac să simtă şi el ce am simţit eu, să vadă că nu mai sunt"copila" ce o prostea cu nişte cuvinte frumoase. Spune-ţi-mi vă rog, este bine cum procedez?

Răspuns Câştigător
| PsychologistT a răspuns:

La a doua incercare, lucrurile nu prea merg, de obicei, si de destrama asa cum au inceput.
Procedezi bine, ii arati ca nu mai esti asa usor de dus de nas.
Merita o sansa, dar sa-i explici de la inceput cum stau treburile.

4 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Avand in vedere ca dragostea adevarata iese la iveala abia dupa facultate si incepi sa ai o viata stabila (i.e.: job, un venit stabil care sa poti intretine mai mult decat strictul necesar, etc.), ceea ce zice el ca sunt ganduri serioase sunt bazaconii ieftine.
Da-l incolo, mai cresti putin si peste vreo 7-8 ani, abia vei putea si tu spune ca esti intr-o relatie serioasa.

| LoveIsForEverYoung a răspuns:

Eu zic ca pentru inceput e bine ce faci, dar daca vrei cu adevarat sa-i para rau eu zic sa fi cu el si sa-l inseli cu alti baieti iar apoi sa-i spui chesti de genu "Scuza-ma, sa stii ca tu esti singurul baiat pe care-l iubesc" etc.
Si de aici ai doua variante:
1. Daca vezi ca te iarta de fiecare data si ca de data asta chiar tine la tine inseamna ca s-a schimbat si ca nu mai trebuie sa continui
2. Daca vezi ca e din ce in ce mai rece, nu vrea sa te ierte si sufera sau daca vezi ca nu-l intereseaza relatia voastra spune-i ca ai vrut sa-i arati cum te-ai simtit tu si cat de penibil e sa fi intr-o relatie si sa inseli dar apoi sa te intorci la ea ca si un caine plouat, dinaia de care ti-e mila!
Spune-i ca daca vrea sa fie cu altele sa se desparta de tine, sa nu te mai faca sa suferi!
Sper ca ti-am fost de ajutor! Un an nou fericit si plin de fericire, sanatate si dragoste! happy

| BlackAngel33 a răspuns:

Parerea mea e ca procedezi corect. Cum se spune ''lupul isi schimba parul, dar nu si naravul''. Odata ce a simtit gustul inselatului va continua sa tot faca asta. Nu-ti zic sa nu-i mai dai o sansa, dar pana te convingi ca intr-adevar s-a schimbat incearca sa nu te implici intru totul in relatie, nu vrei sa ai de suferit. Probabil ca se va tine de cuvant, insa este bine sa fii precauta. Daca va continua sa te insele, cel mai bine e sa te convingi pe tine insati ca nu merita si sa-ti cladesti o viitoare relatie alaturi de un baiat care stie sa aiba grija de tine si care te iubeste.

| maximdenis10 explică:

Vă mulţumesc f mult...acum suntem impreuna, imi arată că mă iubeşte şi nu mi a mai greşit. avem 6 luni de când ne am împăcat.