| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare. Eu am prieten de 2 ani jumate, dar relatia nostra nu e prea ok. a aparut monotonia si nimic nu merge bine, doar certuri. La un majorat cand eram si eu ametita cat si alt baiat (il pot numi dragostea mea dintotdeauna) a inceput sa se dea la mine cand iubitul meu actual nu vedea. el fiind inauntru noi afara m-a luat in brate m-a pupat pe frunte repetandu-se de cateva ori chestia. pana cand spre dimineata eram doar noi doi si a tot incercat sa ma sarute. iar eu i-am spus ca nu e ok ca nu e bine. el tot insista si ma strangea in brate si ma ruga chiar implora sa-l sarut iar la motivul de ce vrea asta spunea ca asta simte asa vrea acum e ceea ce isi doreste. el stia ca iubitul meu e gelos pe el si ca cu totii stim ca nu o sa-i rezist la nesfarsit. insa de data asta am reusit sa nu pacatuiesc (cu greu desigur). In ziua urmatoare am avut o discutie cu el spunand ca da ma place dar el nu vrea o relatie stabila. momente vor mai exista si sa traim clipa sa nu ne intereseze consecintele. nu as vrea sa mai ratez vreo sansa de genu, dar nici nu pot insela. nu stiu ce sa fac. ar trebui sa ma despart de actualul meu si sa accept un fel de friends with benefits cand va fi momentul? In asa fel sunt sanse sa-l fac sa se indragosteasca?

13 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

De ce il numesti "dragostea mea dintotdeauna"? Adica, tu l-ai iubit pe baiatul ala si nu ai putut sa fi cu el si in schimb, te-ai multumit cu actualul asa e? Dar in timpul relatie, l-ai mintit pe cel actual ca cica " ai trecut peste ", gandindu-te la el in timpul relatiei :s

| Gabi696969 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Da, asa s-a intamplat.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Gabi696969):

Si l-ai mintit atata timp?

| Gabi696969 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu l-am mintit

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Gabi696969):

Cum nu mai? tu stai cu unul si te gandesti la altul.
L-ai mintit pe actualul ca ai trecut peste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ar trebui sa incerci sa rezolvi lucrurile cu actualul tau iubit. Nu stiu daca merita sa abandonezi o relatie de 2 ani pentru ceva nesigur, sa nu regreti dupa.

| viperra a răspuns:

Hm...nu cred ca e ok sa accepti friends with benefits.Zic, daca esti o persoana careia ii place viataa si cluburile, il poti lua ca fr with benefits si sa ii explici iubitului tau ca nu mai e ce a fost la inceput.Dar daca tii la iubitul tau, incearca sa faceti din nou ceea ce faceati la inceput.Iesiti impreuna afara, fa ceea ce va place amandurora.Succes! happy

| Gabi696969 a răspuns (pentru viperra):

Nu prea avem ce sa mai facem, am incercat de multe ori asta si nimic.

| viperra a răspuns (pentru Gabi696969):

In cazul asta, trebuie sa rupi relatia.Nu-i mai scrie si vezi daca te va cauta.Nu-l mai suna si vezi daca te va cauta. Daca te va auta, tine la tine. Daca nu, rupe relatia.Si ce daca au fost 2 ani? O sa iti traiesti restul vietii asa doar ca aia 2 ani de relatie au fost aici?

| Gabi696969 a răspuns (pentru viperra):

Amandoi imi sunt colegi

| AndCat26 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti mai bine. Ai o relatie de 2 ani jumate. Ati putea discuta, si sa faceti ca relatia sa mearga ca la inceput. "Nu da cioara din mana, pe aia dupa gard" happy. Daca ai accepta sa fi doar o prietena cu beneficii cu acel baiat, crede.ma ca ainu avea mai mult de suferit. Deoarece tu te vei indragosti, vei incepe sa ti la el, vei vrea sa il vezi mai des. Iar el daca nu vrea nimic serios nu o sa-i pese de ce ai sa simti tu pentru el. Si probabil te.ar durea dupa ce s.ar vedea cu tine, sa se duca la alta. happy asa ca stai in relatia ta, ca stai bine.

| rememberme24 a răspuns:

In primul rând, gandeste-te bine si raspunde-ti in sinea ta la urmatoarele intrebari : Il mai iubesti pe actualul iubit? Ai regreta daca ai da cu piciorul la 2 ani de iubire pentru o aventura trecatoare? Ce ai de câştigat de la un "prieten cu beneficii", in afara de cateva clipe de pasiune? Nu crezi ca acceptand propunerea celuilalt baiat, vei avea mai mult de suferit in final?
Acum sa iti spun eu ceva din experienta mea. Baietii care vor prietene cu beneficii vor doar distractie si nu au de gand sa investeasca sentimente in nicio eventuala relatie cu acestea. Eventual te folosesc pentru a trece peste o suferinta din trecut. Imediat ce il va atrage alta fata, te va lasa balta, va disparea asa cum a aparut:brusc.
Eu zic sa ai deminitate si sa refuzi propunerea aceasta, pentru a nu lasa o impresie total diferita fata de cum esti de fapt. Daca iti place de acest baiat, ori il convingi sa se implice intr-o relatie, ori ramaneti doar amici. Iar in ceea ce il priveste pe iubitul tau, poti discuta cu el, sa incercati sa rezolvati problemele din cuplu(si eu am trecut prin aceasta "monotonie", dar, discutand si aducand elemente noi in relatie, s-a rezolvat totul si acum suntem fericiti si ma bucur ca nu am renuntat ). Daca simti ca vrei altceva si relatia voastra numai are rost, despartiti-va intr-un mod pasnic si fiecare pe drumul sau. Daca e o conexiune intre voi, va veti impaca, daca nu, nu.
Sper sa iti fie de folos ce am scris aici.

| VwBora a răspuns:

Cred ca ar trebui sa discuți cu iubitul tău actual și sa va rezolvați problemele și sa nu accepți niciodată un prieten cu beneficii pentru ca dacă ii plăcea de tine voia o relație stabila și nu îl vei face sa se îndrăgostească de tine.