| CristinaDanna a întrebat:

happy
Bun, pentru incept vreau sa va multumesc de acum tuturor celor care citesc aceasta intrebare si le multumesc anticipat si celor care imi vor raspunde! Sunt sigura ca raspunsurile voastre ma vor face sa ma simt cat de cat ok pentru ca acum nu ma simt foarte bine.big grin
Ok, pai, sa incep povestea mea... Am aproape 16 ani. Sunt foarte timida, nu am incredere in mine deloc, urasc ironia, sarcasmul deoarece persoanele sarcastice sau/si ironice ma ranesc extrem de tare, chiar daca nu imi sunt foarte apropiate. Ironia si sarcasmul ma fac sa ma inchid si mai mult in mine si sa imi fie pur si simplu frica sa mai vorbesc! Stiu ca suna ciudat, dar uneori imi e frica de lume! Va rog sa nu ma judecati. Si va rog din suflet sa nu radeti. Va doresc sincer sa nu treceti prin asta niciodata!
Cred ca am un inceput de depresie. Si VREAU si IMI DORESC din tot sufletul sa trec peste asta, dar nu reusesc. CHiar nu reusesc. Poate sunt lasa... Da, sunt.
De ce sunt asa? Habar nu am! Nu vreau sa dau vina pe nimeni, doar ca parintii mei au un rol destul de mare cred eu in toata povestea asta. Tatal meu este alcoolic si credeti-ma ca sufletul meu din acest punt de vedere este facut bucatele mici mici mici. Al mamei cred ca la fel. E trist, e greu sa vorbesc despre asta. Totusi, de aici pleaca celelalte lucruri. Anul acesta este primul an la liceu. Si nu imi este foarte bine. Colegii mei pur si simplu sunt foarte diferiti de mine, sunt rautaciosi, invidiosi, egoisti iar eu cu timiditatea mea. laughing Va imaginati. Cand ma gandesc ca mai sunt cateva zile si o sa reinceapa scoala imi vine sa plang!
Singura persoana care ma intelegea cu adevarat era fosta mea profesoara de limba romana. Si, Doamne, imi este tare dor de ea. crying Imi dau lacrimile cand ma gandesc ca... nu mai este in viata mea! [Ahh Doamne, nu am fost foarte clara! Nu va ganditi ca a murit. Doamne-fereste! Doar ca nu mai este prezenta in viata mea] Am fost acum cateva saptamani in scoala si a avut o atitudine glaciala.
Dar, mai este o urma de speranta in viata mea. big grin
Nu, nu prieteni. Nu am avut parte de vreo prietena adevarata si desi am o, nu stiu. sa zicem "prietena", de vreo 9 ani realizez ca in sufletul ei exista invidie. Imi pare extrem de rau. Tin la ea foarte mult. Doar ca, prietenii mei pur si simplu profita de bunatatea mea! Da, profita. Si mi-am zis de atatea ori sa fiu mai dura, dar, no way! Tot timpul am fost acolo pentru prietenii mei, si din punctul asta de vedere pot spune cu mandrie ca sunt o prietena buna. Dar ei nu vor sa auda ca am nevoie de ceva. Nici macar nu ma asculta. Din acest motiv nu le-am spus despre parintii mei. Nimeni nu stie. Tocmai pentru faptul ca mi-am dat seama ca nu pot sa am incredere. Si cateodata cand aud numai cuvinte care dor si sunt inconjurata de chestii care ma ranesc, chiar am nevoie sa ma imbratiseze cineva si sa-mi spuna ca totul o sa fie bine, desi stiu ca nu va fi asa. Dar asta e! Sper ca voi gasi o persoana care va tine la mine neconditionat si nu va fi invidioasa si pur si simplu imi va vrea doar binele. [Credeam ca acea persoana era profa de romana din generala, dar cred ca m-am inselat.]
[Apropo, stiu ca multi imi vor zice: MAMA! Da, pe mami o iubesc mult. La fel si pe tati. Si pe toti cei din familie. Doar ca.pe bune, sunt unele chestii care nu le poti spune mamei. Cel putin eu nu pot si nu imi pot imagina nici un fel in care sa pot sa ii spun mamei acele "probleme". Si da, profesoarei de romana puteam sa i le spun.]
Iubit? Din nou, NU. Respectivul baiat a plecat acum ceva timp in Germania si s-a intors de acolo cu PRIETENA! sad Off. Sincer, nici despre asta nu vreau sa vorbesc. Ce vreau sa zic este ca pe prieteni si persoana de care sunt indragostita nu pot sa ma bazez.
Dar, am spus mai sus ca exista o speranta... Da, din fericire, da! Este tot profesoara de romana! Profesoara din liceu. Este o profa super tare! Am ajuns sa tin si la ea atat cat tin si la fosta profa. Dar nu stiu ce sa zic. Sunt constienta ca si ea are o viata! Cine sunt eu sa le stric vietile celorlalti cu problemele mele?! Oricum, cand a fost ziua ei, cand m-am dus sa ii zic "La multi ani!" am fost singura din clasa pe care a luat-o in brate. Si, serios, a fost una dintre cele mai sincere imbratisari pe care le-am primit in viata mea! Mi-a facut bine. Chiar aveam nevoie + ca mi-a zis niste cuvinte care m-au facut sa plang ("Draga mea, trebuie sa inveti sa ai incredere in tine." bla bla). Voi ce ziceti? Ar trebui sa ma apropii de ea?
Nu m-am transferat la alt liceu din cauza acestei profe. Oricum, sunt sigura ca rautate este peste tot! Invidie, la fel. Totusi imi doresc sa fiu mai puternica! Sa nu mai imi pese atat de mult de ceilalti. Si singura, nu pot. Nu reusesc sa trec peste asta singura. Psiholog? In niciun caz! Nu pentru ca nu as vrea. Din contra, vreau. Doar ca nu vreau sa ii ingrijorez pe parintii mei. Nu vreau... [Insa, sunt constienta ca am nevoie de ajutor. Ar trebui sa mai zic ca am incercat de 2 ori sa ma sinucid? big grin Dar, cum am zis, sunt lasa. Nu am avut curaj. Desi am doua cicatrici la incheieturile mainilor (Si nu! Parintii mei nu au observat.). Si desi poate suna ciudat si fraza de mai sus se va contrazice cu ce voi zice, cred in Dumnezeu. Sunt credincioasa. Si ma rog sa imi dea putere si sa rezist.]
Ohh, dragii mei, va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi pana la sfarsit! laughing)) Cred ca am scris destul de mult. [Sunt obisnuita, sunt la filo, si repet profa de romana e cea mai tare. si ca profa si ca persoana).
Inchei prin a va zice ca va doresc tuturor in 2012 numai bine! Sa fiti sanatosi, fericiti, linistiti. Sa aveti parte numai de bucurii iar lacrimile sa va fie doar de fericire!
Multumesc, again! La multi ani! happy

6 răspunsuri:
| sunetul a răspuns:

Prima data cand m-am indragostit mi-am uitat scopul in vita.
Mi-am revenit doar dupa ce mi-am reamintit.

| Rianana a răspuns:

Ma impresionat mult povestea ta, sa stii...dar sa te sinucizi nu e o solutie.Eu zic da sa te apropii mai mult de profa astfel o sa primesti sfaturi si imbratisari asa cum ai zis ca speri ca o sa primesti la nevoie iar ea daca tu nu comunici cu parinti tai te poate ajuta ...mai cred insa ca ar trebui sa vorbesti macar cu mama ta ca sa stie cat suferi si sa-si fac si ea grii pentru tine sa-ti dea o imbratisare si sa-ti spuna ca te iubeste atunci cand m-am ta va face toate astea o sa vezi ca o sa iti schimbi stare o sa te simti minunat si o sa depasesi deci nu ezita eu zic sa-i spui mamei tale pentru ca mama e intodeauna o prietena adevarata indiferent de situatie iar daca mama ta nu te intelge (cea ce cred ca nu se poate ca o mama sa nusi intelegeaga propiul copil ) atunci nu-i mai spune ce ai pe suflet.Sa te apropi de colegii tai sa intri in colectiv sa mergi cu fetele seara la un suc daca ele nu sunt deschise cu tine insista tu asupra lor nu zic sa le ceri lor sfaturi ci zic doar sa te imprietenesti asta poate sa iti dea mai mult curaj de a depasi situatiile si da sa te rogi tot timpul caci in rugaciune te regsesti, deci sfatul meu este fruntea sus si sa fi tare sa te apropii mult de mama ta in special si de profa de romana pentru ca ea te ajuta cand esti la scoala si mama cand esti acasa si sa fi asa mai insistenta si sa nu fi asa de saritoare in ajutorul celorlati pentru ca nici ei cum ai zis si tu ca nu te ajuta cand ai nevoie deci ajuta pe cine crezi ca merita (pe mama sau pe amica de incredere ) te pup si sa ai grija de tine si eu iti doresc an nou fericit si sa ai parte numai de fericiri de acum inainte, a multi ani wave pa :*

| olian a răspuns:

Ai luat bacul, felicitari! eu nu am de gand sa citesc romanul tau.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Sincer, n-am stat sa-ti citesc toata povestea. am citit ce era mai interesant laughing. si totusi de ce nu vrei sa cunosti o persoana ( un baiat ) in care, sa ai incredere in el, sa ii poti spune tot, si sa nu te mai gandesti la lucruri rele, scuze daca ce ti-am zis eu nu a apartinut povesteii tale, dar n-am citit tot pentru ca imi este somn e ora 3 laughing, ai grija de tine :*

| Romanian a răspuns:

Iti dau eu o solutie pentru a trece de orice depresie,orice sentiment de mila fata de tine,sa nu mai fii slaba pe plan emotional.Din pacate,in solutia mea,nu vei face decat sa schimbi un rau pentru un alt rau,dar macar raul ce ti-l dau eu e benefic,iti va da energie,te va face puternica. Aproape ca poti considera "raul acesta un dar,depinde cum il privesti,fiindca totul e relativ in lumea aceasta,mai putin unele lucruri. Daca doresti sa-ti dau solutia, trimite-mi mesaj.E mult de scris, si nu vreau sa vada toti ceilalti.Insa te avertizez:ceea ce iti ofer eu,daca reusesti sa-ti insusesti "raul" sau "darul" oferit,nu vei putea sa scapi de el.Te va face puternica, te va inalta deasupra conditiei tale de acum, iti va da energie.Gandeste-te bine, si alege intelept pentru tine.Crede-ma,nu-ti va mai pasa ca tatal tau e alcoolic, ba mai mult, vei sti cum sa-i intorci inapoi raul.Vei sti cum sa raspunzi inapoi rautatilor colegilor tai, nu vei mai fi dependenta emotional de alte persoane, care stii prea bine ca te pot trada.Nu vei mai avea nevoie emotional de altii, vei fi independenta.Vei stii sa cauti fericirea,vei stii sa o sortezi, vei stii sa o folosesti.
Daca vrei solutia mea, trimite-mi mesaj.La revedere.

| BuFurnica a răspuns:

Buna! Crede-ma, am citit tooot si mi-a placut de tine. Uite, poate nu esti asa lasa precum crezi. Eu cred ca in spatele acestei fete "timide" se ascunde o fire foooarte puternica, curajoasa, dar in acelasi timp foooarte blanda si delicata. Ai in acelasi timp o forta uimitoare si o panglica de delicatete, ambele frumoase! Uite, sunt putin mai mica decat tine, dar crede-ma chiaaar te inteleg blushing. Esti super, si oarecum, ma regasesc si eu prin tristetea ta. Povestea mea e ceeeva mai diferita, dar colegii rai, foooarte sarcastici/ironici si invidiosi, prieteni pe care nu te poti baza, etc., imi sunt si mie extreeem de cunoscute. Uite, eu vreau sa fiu amica ta, prietena iti voi deveni mai tarziu, cand, o sa ne mai scriem vreo 2-3 litere laughing. Nu vreau sa ma arunc dintr-o data pe tine, sa te presez, bla, bla, sa crezi sa sunt obsedata. Dar uite, daca ai vreo problema, lasa-mi un mesaj, si o sa te ajut, sau cel puuutin o sa incerc. Chiar meriti ceva mai bun, asa cummulta lume ca tine merita. Eu chiar cunosc pe cineva tot asa, trist dar cu un suflet urias, imens, enorm care merita si el viata perfecta la cat e de bun! si nu e prea usor, sa recunoastem! Daca ai ceva, poti sa apelezi cu incredere la mine, ok? Pana atunci, iti doresc multa fericire si clipe amuzante! :*