| Kiduuuu1445 a întrebat:

ce-ar trebui sa pregatesc pentru olimpiada de romana faza judeteana clasa a 10-a? si unde pot gasi materiale?

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Si eu ma pregatesc pentru jueteana de romana, la a7ahappy
Invata expresii, metafore, pe care sa le folosesti la compuneri.Gramatica e, ca gramatica.Compunerile conteaza mult.Mai ales creativitatea.
Eu, eram la concuenta cu o fata pentru locul la judeteana, l-am luat eu pentru ca sunt mai buna la compuneri, mai creativa, iar ea realista.
In al doilea rand, fa subiectele de pe net din anii trecuti, te ajuta, pe mine m-au ajutat la romanahee hee
Apoi, ai repeta din gramatica, mai ales exceptiile, astea pica mereu.Ei vor sa vada cat de multe stim, asa ca invata tot ce zice profa.
Bafta!winking

| Kiduuuu1445 explică (pentru MadRaven):

O sa vezi ca intr-a 10-a e total diferit.nu mai e deloc creativitate...am fost si eu la romana, dintr-a 3-a, pana intr-a 10 laughing mersi oricum :*

| MadRaven a răspuns (pentru Kiduuuu1445):

Auch mama:o
Atunci, in a10a nu am e cauta pe acolo.Gramatica ma baga in mormantsad
Oricum, bafta!

| Kiduuuu1445 explică (pentru MadRaven):

Nu se da gramatica...un eseu pe baza unui text dat, alt eseu pe baza unui text dat (sau o idee/citat) si 3 exercitii de analiza. doar ca se cam duce imaginatia, trebuie' sa stii simboluri la greu. mersiii :*

| MadRaven a răspuns (pentru Kiduuuu1445):

A, atunco mii de scuzehappy
Bafta si multe punctewinking

| Kiduuuu1445 explică (pentru MadRaven):

Mersi :*