| AliiB a întrebat:

Buna!
Cum as putea sa scap de un anumit virus pe calculator? Nu sunt sigura ca e virus, dar de fiecare data cand deschid google chrom in loc de site-ul google imi apare babylon search desi nu mi-am instalat asa ceva niciodata. Daca scriu ceva pe google si dau click pe unul dintre rezultarile afisate imi apare in locul site-ului, ceva ad-on si trebuie sa intru din nou pe google si sa scriu ce vreau pana imi intra pe site-ul respectiv.
Tocmai am terminat de scanat calculatorul si cica nu am nici un fisier infectat de virusi. Antivirusul pe care il folosesc este Avast! Antivirus 4.8
Va roooog ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| GABYZZW a răspuns:

Pai nu pc-ul nu are virusi intri in control plannel si apoi in add/remove progrms si stergi babylon tolbar si daca tot iti ramane... dai clikdreapta pe bara cu babylon si trebuie sa ai ceva care e bifat si tu trebuie sa-l debifezi.

| AliiB explică (pentru GABYZZW):

Am intrat in control panel si nu am babylon toolbar, asa ca nu pot sa il sterg. Daca dau click dreapta pe bara cu babylon nu imi apare nimic folositor, doar sa mai deschid un nou tab, sa dau reload si alte chestii stupide care nu m'ar ajuta sa scap.
Mai alte sugestii?

| decs a răspuns:

Intra in computerul tau aici (vezi ca exusta foldere ascunse):

C:\Documents and Settings\NUMELE\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\543a224o.default\extensions
(vezi ca in loc de 543a224o.default poate sa scrie altceva asemanator)
- In loc de NUMELE, scrii (userul) (il gasesti in C:\Documents and Settings daca nu intelegi despre ce este vorba)
- sterge folderul ffxtlbr@babylon.com

DACA TOT APARE tampenia aia de babylon.com, incearca asa:

- Deschizi Mozilla si te duci in Tools\Add-ons\Extensions şi stergi tot ce are legatura cu babylon
- In adresa unde scriem pagina de net (sus in bara de adrese), scrii:

about:config si apesi enter

- la search (cautare) scrie babylon si apesi enter
- O sa apara mai multe chestii ingrosate
- la absolut tot ce este îngroşat, dai click dreapta pe fiecare si clic pe RESET.