| anonim_4396 a întrebat:

Buna? Cum pot afla un cuvant derivat?
Si. de ex. : floricica. Sufixul e "cica"?
FUNDA!

7 răspunsuri:
| fantastica a răspuns:

Floricică- sufixul "icic",
Înflorită- prefix "în", "ită" e sufixul
Cîntecel- sufix "ecel"

mai multa informatie gasesti aici
http://www.limba-romana.net/......tetica/63/

http://www.limba-romana.net/......refixe/91/

| LegionarulRoman a răspuns:

Sufixul este -ica (tocmai am dat test la romana cu cuvantul asta)

| Lykan a răspuns:

Florica este un nume cuvintele derivate sunt cuvintele care sau format cu ajutorul prefixelor si sufixelor cum ar fi imposibil prefix.im. sufix.nu este. cuvant de baza posibil radacina posib

| Lykan a răspuns:

Scuze credeam ca ai zis florica da da e gresit sufix ica nu cica

| NutellaFinetti a răspuns:

Da,e bine.
De exemplu: ''cantecel'', sufixul e ''cel''
Succes

| anonim_4396 explică (pentru NutellaFinetti):

Eu cred ca e "el", cantec nu e radicalu `?

| Papusha1 a răspuns:

Daca iti vine greu, scrii cuvintul pe dexonline.ro:
FLORICEÁ, -ÍCĂ, floricele, s. f. 1. Diminutiv al lui floare (I 1); florișoară. 2. (La pl.; și în sintagmele floricele boabe sau floricele de porumb) Boabe de porumb prăjite, umflate și crăpate, care seamănă cu niște flori mici albe; cocoșei, cocoși. – FLOARE + SUF. -ICEA, -ICICA.