| CristineDelaruss a întrebat:

Buna!
Cum se fac genul acesta de exercitii:
Aflati toate numerele divizibile cu 3, de forma: 7xy, x=cifra impara.
Nu trebuie exact acelasi exemplu sa nu se zica ca nu'mi fac temele, dar va rog explicati'mi.
Multumeesc.

1 răspuns:
| AlynaC a răspuns:

Pai pentru ca un numar sa fie divizibil cu 3 trebuie ca suma cifrelor sale sa fie divizibila cu 3, adica x+y+7 sa fie divizibil cu 3.Si iei toate cifrele la rand si vezi daca suma lor este divizibila cu 3.Ai grija daca ti se pun conditii cum e asta ca x este cifra impara si daca una din cifrele necunoscute este la inceputul numarului(genlove struck43)sa nu iei ca valoare cifra 0 pentru ea. Sper ca te-am lamurithappy