| Anna' a întrebat:

Buna big hug . Ma numesc A.M .Am aproape 14 ani . Am si eu 2 problemute la care sper ca voi primi raspunsuri :* .

1.Sunt cam plinuta , nu foarte complexata de faptul asta . Cum as putea slabi usor si sanatos?am aproape 70 kg si 1.60Timp d eun an as vrea sa slabesc vreo 15 kilograme . Stiu ca la varsta ma ar trebui sa am 50 kg .

2 . De felul meu am fost cam retrasa . Cam de anul trecut cand m'am mutat din orasul meu natal am inceput sa socializez cu lumea . Am o prietena f buna . Facem f multe lucruri impreuna , ne plac si aceiasi baieti [))]Mama insa nu prea este de acord . Ea este o fire mai timida camine , dar a trait 2 ani in italia si mamei i se pare ca din cauza acestui lucru ma poate trage in jos din punct de vedere scolar . Insa ea este buna la scoala is o prietena buna . Cum a sputea sa'i dovedesc acest lucru si mamei ?

Va multumesc anticipat big hug !

5 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

1. Este f ok greutatea ta. Mananca putin des si sanatos!
2. Sa vi cu ea la mama ta mai des si sa vorbesti mult cu ele. Si sa-i spui ca ea nu este un model in viata si iti este doar o prietena si ca ai nevoie de ea.

| flower a răspuns:

De slabit, poti sa slabesti usor la varsta ta...incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume, salate cu pui sau vita la gratar...genul asta de mancare. Este important sa nu mananci dulciuri si paine(doar 1, 2 felii dimi) si fara mancare dupa ora 17-18; bea multa apa ca sa fie stomacul plin. Gasesti destule retete de slabit pe net, dar alegele pe cele sanatoase si pe cele la care te poti adapta. Tre' sa ai ambitie si chiar te rog sa faci bine si sa ti o astfel de cura pentru ca altfel te vei simtii dupa ce vei slabi vreo 10-15 kgwinking
Cat despre prietena ta, foarte simplu. Mama ta reactioneaza asa in privinta ei pentru ca nu o cunoaste(sau da?!); dc nu o cunoaste, atunci ajut-o sa o cunoasca, povesteste-i mamei tale de fiecare isprava scolara a prietenei tale, spune-i cu ia ea note mari si ce mandra esti de ea si cum te sfatuieste ea pe tine sa invetiwinking...arata-i mamei tale ce prietena buna iti este atat dpdv educational cat si social; spune-i ca te apara in fata celorlalti dc este cazul etc...sti tu mai binehappy
Hai ca esti fata desteapta, te descurci tuhappy

| foxeye a răspuns:

1. greutatea nu tine cont de varsta ci mai mult de inaltime. cum a spus si kratos putin, desi si sanatos e raspunsul pe care`l cauti
2. fa`i mamei tale cunostinta cu prietena ta daca nu i`ai facut cumva. daca i`ai facut explica`i mamei tale cat de importanta este prietenia ei pentru tine.

| Stefan_7266 a răspuns:

La prima problema e doar un raspuns.sa alergi.incearca sa alergi de 5 ori pe saptamana...cat poti tu de mult. dar incearca mereu sa te fortzezi sa alergi mai mult decat ai alergat ziua trecuta...La a 2-a problema...incearca sa-i amintesti mamei tale de tineretea ei si poate se da pe brazda tongue. spor

| mirela_2291 a răspuns:

R1 Nu sa stii ca la inaltimea ta este doar un pic mai multe kg trebuie sa dai decat 5kg. Mai mult nu trebuie pentru ca ati va sta urat gredema