| BlackDarkAngel a întrebat:

Hello TPU! Am o intrebare pentru cei mai indrazneti, sau care au fost timizi candva iar acum s-au mai,, dezghetat".
Eu sunt clasa 5, am 12 ani si sunt foarte timida cu profesorii si cu elevii mai mari decat mine care in scoala ma baga in seama din nu stiu ce motive si incep sa ma balbai sau vorbesc foarte incet tinand capul si ochii in jos. In fata profesorilor zambesc cand imi spun ceva ca sa nu fiu nevoita sa vorbesc,iar cand este nevoie sa le transmit ceva profesorilor vorbesc cu teama si cum v-am mai spus foarte incet. Nu stiu de ce, dar in clasa am niste colege foarte indraznete toate ziua comunica cu profesorii iar daca nu inteleg ceva ce li se explica in ora au curajul sa intrebe de zeci de ori. Bineinteles, ele socializeaza foarte mult in pauze cu cei mai mari si sunt foarte bune prietene cu aproape toata lumea datorita tupeului lor iar parca profesorii le indragesc din acelasi motiv. In clasa este si o fata mult mai timida decat mine ea nu vorbeste si nu este prietena cu nimeni si cand m-am impreitenit cu ea era foarte retrasa macar eu nu sunt asa. Dar totusi nu mai vreau sa fiu timida cu profesorii si cu alti colegi! Pe de-o parte socializez si sunt o foarte buna prietena cu anumite fete din clasa dragute, glumim cat este ziua de lunga si ne facem poze stiti voi ce fac niste prietene...dar pe de alta parte sunt foarte timida cu profesorii si cu elevii mai mari decat mine. Ce as putea face in privinta asta? Cum sa procedez? Nu imi place deloc sa fiu timida cu unele persoane desi stiu ca nu este un defect. Cei care au trecut prin asta poate ma pot ajuta cu niste sfaturi, va rog?! Dar primesc raspunsuri de la toti utilzatorii happy
P.S: Sunt o eleva foarte buna la invatatura,iar toti profesorii si-au creat o impresie buna despre mine inca de la inceputul anului scolar.

Dau funda si vot celui mai bun raspuns, iar celorlalti doar vot...

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Pai, opreste-te sa faci exact ce faci acum. Nu mai vorbi incet, nu mai tine capul in pamant, priveste oamenii in ochi. Si ce daca... te simti aiurea? happy Go ahead, ***' em all.

| ɴιcoleтα a răspuns:

Salut.
Trebuie sa prinzi curajul pe care teama l-a fugarit.
Gandeste-te ca acei profesori/elevi mai mari, daca o sa vorbesti cu ei, nu o sa-ti faca niciun rau. Ridica capul si priveste-i direct in ochi, fii patrunzatoare.

| Alynn98 a răspuns:

Nu e usor sa scapi de aceasta timiditate. Ea va trece cu timpul dar daca vrei sa scapi de ea repede gandeste-te ca nu are ce sa se intample daca esti mai tupeista.

| DenissaDeny a răspuns:

Am trecut si eu exact prin ce treci si tu, si eu am fost asa la varsta ta laughing dar incearca sa-ti invingi temerile. Eu acum sunt in clasa a 9 a si sincer m-am schimbat foarte mult si nu in rau chiar in bine, trebuie sa inveti sa fi indrazneata, spune-ti punctul de vedere e bine ca cei din jur sa te vada asa, multe persoane pot sa vada in tine timiditatea asta o slabiciune si sa isi bata joc de tine sa nu lasi niciodata sa fi umilita in fata cuiva, incepe sa bagi lumea in seama, vorbeste cu toata lumea, dupa ce vei vedea cate lucruri aveti in comun te vei simti mult mai bine. happy