| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu ti-a venit deloc ciclul poti ramane insarcinata?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

INTOTDEAUNA prin menstruatie se elimina ovulul nefecundat impreuna cu endometrul in care urma sa se implanteze respectivul ovul. Deci si inaintea PRIMEI MENSTRUATII se va produce si PRIMA OVULATIE, ceea ce va determina si formarea PRIMULUI ENDOMETRU. In caz contrar in lipsa ENDOMETRULUI este imposibila producerea menstruatia. In concluzie DA, POATE RAMANE INSARCINATA. O fetita poate ramane insarcinata daca a intretinut un act sexual neprotejat exact in momentul primei perioade fertile/ovulatii din viata ei, care se produce intotdeauna cu 2 saptamani inainte de menstruatie. In concluzie da, se poate intampla. Exact asta spune si iti redau un fragment din raspunsul doamnei Dr.Bianca Ghizdavu medic sexolog : ""Pentru ca menarha vine de obicei la varste mici cand fetele inca nu se gandesc sa aiba contact sexual cazurile de sarcini inaintea menstruatiei sunt rare. Dar daca o fata are ovulatie inaintea primei menstruatii si tocmai atunci are contact sexual este posibil sa ramana insarcinata. Faptul ca se intampla rar nu inseamna ca e imposibil"". Poti citi intregul material : http://www.clopotel.ro/......03-1.html_

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei sa spui ca ai sub 12 ani si ai facut sex?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

In multe cazuri prima menstruatie poata sa apara si intre 16 si 17 ani. Oare te-ar mai surprinde sa auzi ca cele de aceasta varsta si-au inceput viata sexuala chiar daca inca nu au avut menstruatie? Ce te face sa crezi ca cea care a pus intrebarea are varsta de 12 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai intretinut relatii sexuale, (dupa ce ti-a venit), da. Daca ai 12-13 nu. Corpul tau va "suferi" aceasta schimbare mai târziu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate n-ai stiut ca sunt multe fete de varsta ta de 15-16 ani care inca nu au avut prima menstruatie.intrebarea pusa lui Psychosis este valabila si pentru tine. Ar fi cazul sa mai si ganditi. Pacat ca nu se mai face materia numita Logica.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Tin sa te informez ca materia numita "Logica" se face, si nu tine de lucruri stupide ca acestea.
Incercam si noi sa gandim, dar intrebarea asta "inteligenta" ne-a dat peste cap.
Vorbesti de parca e un fapt sigur ca are 17 ani si nu are menstruatie.
Afirmatia ta pare mult mai putin credibila ca a mea (nu spun ca nu poate fi adevarata), doar ca amandoi stim cum stau lucrurile pe TPU.
La fel de bine ne putem insela amandoi cand am raspuns acestei intrebari happy.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare si d-na Dr Bianca Ghizdavu? ""Pentru ca menarha vine de obicei la varste mici cand fetele inca nu se gandesc sa aiba contact sexual cazurile de sarcini inaintea menstruatiei sunt rare. Dar daca o fata are ovulatie inaintea primei menstruatii si tocmai atunci are contact sexual este posibil sa ramana insarcinata. Faptul ca se intampla rar nu inseamna ca e imposibil"". Poti citi intregul material prin care d-na Dr. ii da raspuns unei fete de 15 ani : http://www.clopotel.ro/......703-1.html

Răspuns utilizator avertizat