| PDM2000 a întrebat:

De ce e bine sa fii optimist si de ce nu pesimist? DE CE?
daca de exemplu sunt pesimista o sa se intample doar lucruri rele sau cum? ca nu inteleg...
funda!

Răspuns Câştigător
| PinkY a răspuns:

Daca esti mereu optimist si ai doar ganduri pozitive iti creezi o stare de bine, care iti ajuta atat fizicul cat si psihicul. Nu stiu daca iti place sa citesi sau nu, dar iti recomand o carte pe care am citit`o si eu de curand. Se numeste "Lasa grijile si incepe sa traiesti", de Dale Carnegie. Ai sa afli de aici multe efecte negative ale pesimismului asupra intregului corp si psihic (carii dentare, ulcer la stomac, boli psihice si multe altele), plus multe povesti ale unor oameni importanti din istorie si actuali. Dupa ce citesti cartea asta, nu vei mai fi nevoita sa intrebi de ce sa fii optimist sau pesimist, vei stii singura raspunsul la intrebare. Pupici :* :*

3 răspunsuri:
| CompleteAndUtter a răspuns:

Optimismul te ajuta sa treci peste o perioada mai dificila. Doar te gandesti ca totul va fi bine si iti trece. Dar daca esti pesimista, nu ti se intampla nimic, astea sunt superstitii oh go on. Si inca ceva, daca esti pesimist, nu inseamna ca nu trebuie sa perseverezi. Tocmai de aceea optimismul e mai uitil, pentru ca iti da mai multa incredere in tine happy.

| AlexC a răspuns:

Optimistul se asteapta la ceea ce nu e posibil.Pesimistul se asteapta la ce e mai rau. Daca esti pesimist nu inseamna ca o sa se intample lucruri rele; doar daca ai abilitatea de a influenta eveimentele in functie de starea ta de spirit.
optimist= prost, fericit in lumea roz.
pesimist=realist, constient de pericole, de cel mai prost rezultat.
Cine va baga voua prostii in cap? Daca esti pesimista ti se intampla doar lucruri rele laughing.
Asta e doar la ce rezultat te astepti. De exemplu daca stii ca nu ai facut la examen lumea zice ca esti optimista ca tu crezi ca vei lua un rezultat bun(profesor intelegator, etc). Sau lumea zice ca esti pesimista daca stii nota minima pe care o poti lua.
E o prostie!

| Springflower2020 a răspuns:

In legatura cu ceea ce spunea AlexC:,, Sau lumea zice ca esti pesimista daca stii nota minima pe care o poti lua.'' E adevarat si asta. Daca esti un pic realist, lumea spune ca esti pesimist.Nu e asa! E bine intr-adevar sa te evaluezi corect, dar inca o chestie:nu cred ca
optimist= prost, fericit in lumea roz. Adica de exemplu, daca tu spui ca iei 4 la un test, desi nu stii sigur de ce nota ai facut, poti sa spui ca esti pesimist, pentru ca te gandesti ca ce e mai rau, dar daca stii sigur unde ai gresit si care era punctajul pentru greseala aia, poti spune ca da, atunci esti realist. De exemplu, am o colega care merge pe ideea ca optimismul iti poate face mai mult rau decat pesimismul, pentru ca, daca e sa continuam cu exemplul notelor, tu te poti gandi ca iei o nota buna si de fapt sa nu fie asa si sa se rupa toata fericirea in clipa in care afli rezultatul. Insa optimism, dupa parerea mea nu inseamna a spune,, voi lua o nota mare'' ci,, va fi bine indiferent de nota luata''. Si pana la urma o sa vezi ca asa e. E bine sa fii optimist, pentru ca treaba asta te debaraseaza de ideea grijilor, face bine psihicului. Dar pana la urma vei vedea: chiar daca nu intotdeauna e asa cum ne-am planificat, viata e frumoasa, merita traita din plin siin plus, cred ca evenimentele fericite din viata noastra le compenseaza cu brio pe cele mai putin fericite.