| SaveTheNature a întrebat:

Esti pesimist sau optimist?
Crezi in faptul ca optimismul atrage lucruri bune si pesimismul lucruri rele?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Cum să rezolvi lucrurile când eşti pesimist?

Nu ştiu ce ar fi viaţa asta fără speranţă şi vise. Când cineva e pesimist nu vede nicio ieşire, dar dacă eşti optimist poţi găsi şi 10 ieşiri.

Sper că m-am făcut cât de cât înţeles.

13 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă ai impresia că ți se vor întâmpla lucruri bune doar din cauză că ai gândit înainte că ti se vor întâmpla lucruri bune, ești idiot.
Dacă ești optimist și tot ce faci e să speri că totul va ieși în favoarea ta, fără să pui mâna să faci nimic pentru a îmbunătăți situația, ești idiot.
Sunt realist. Pesimismul mi se pare prea deprimant iar optimismul prea retardat. Și dacă ești optimist dezamăgirea oricum e mai mare, în caz de eșec.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Totusi cred ca e bine sa fii optimist in orice situatie. Chiar si in caz de esec, sa treci repede peste ..adica sa ramai optimist.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

E bine să fii realist în orice situație, nu optimist. Optimismul nu ajută cu absolut nimic, doar lasă impresia că o face.
În orice situatie te-ai afla, trebuie să fii conștient de șansele tale de reușită. Care variază doar în functie de munca pe care o depui în scopul acela, nu în funcție de cât de mult crezi că vei reuși.

| suffarstar a răspuns:

Da,optimismul atrage lucruri bune si invers. Chestia cu lucruri bune si lucruri rele nu e clara, care-s bune si care-s rele. Sa ai bani multi si sa ai cu ce hrani burdihanu', sa ai 7 masini in garaj si o casa in Ibita ...plictisitor...
lucruri bune inseamna lucruri ce aduc fericire, dar oare lucrurile aduc fericire?
Deci personal nici optimist, nici pesimist, undeva spre....plictist.
Tind spre pace sufleteasca, dar nu prea se gaseste pe aici...

| Sociopat a răspuns:

Te astepti mereu la lucruri bune...cand se intampla nu mai e nicio surpriza.
Te astepti mereu la lucruri rele..cand se intampla ceva bun, oricat de nesemnificativ e acel lucru iti aduce zambetul pe buze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Optimista. Da, cred.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Optimist.

Daca tu crezi cu tarie intr-un lucru, il vei materializa.

| SaveTheNature explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Optimist inseana sa crezi ca la anul va fi mult mai bine in Romania. ca vor creste salariile, si ca echipa de fotbal A romaniei va trece de baraj si se va califica la campionatul mondial de fotbal.
Optimist inseamna sa vii optimist in TOATE.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact. Di ce nu?

| justyoung9 a răspuns:

Sunt optimist si da, atrage lucrurile bune.Iti recomand sa privesti mai mult partea buna a lucrurilor si vei vedea diferenta!

| SaveTheNature explică (pentru justyoung9):

De ex crezi cu tarie ca Romania va invinge Grecia si se va califica la Campionatul Mondial? Crezi cu tarie ca in Romania va fi din ce in ce mai bine? Crezi ca orice vei face, oricum vei reusi? indiferent unde?

| justyoung9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mai intai cred ca voi reusi si, daca nu voi reusi, atunci optimismul ma va ajuta si in aceste momente...

| 83Cosmin a răspuns:

Daca esti optimist iti va fi mai bine dar sa nu sari nici calul, este bine sa mai fi si realist.