| anonim_4396 a întrebat:

de joia din vacanta m-a durut burta am mers la doctor si a zis ca trebuie sa-mi vie ciclu ok, pe parcurs m-a durut foarte tare burta si pe sub burta, capul, eram mereu nervoasa, spatele ma durea mai tot timpul, mama mi-a dat medicamente si mi-au trecut durerile.
Inca tot nu mi-a venit prima menstruatie, p.s : am toate celelalte semne.
O sa-mi vina cat de curand posibil?
Dau funditawinking

Răspuns Câştigător
| DeeaD1 a răspuns:

O sa iti vina cat de curand. Fii sigura! Tu doar pregateste-te! Asta presupune sa ai mereu la tine un absorbant si un algocalmin. Te pup si succes! :*

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru DeeaD1):

Oare o sa-mi vie peste 30 de zile maxim?
Hm thinking

7 răspunsuri:
| ZuzuMissy a răspuns:

Dar cati ani ai?

| Lariiiiiiii a răspuns (pentru ZuzuMissy):

Aproape 12 ani jumate happy

| madalinanadreea25 a răspuns:

Da,dar nu trebuie să iți fie frică.E ceva normal. happy

| Byana01 a răspuns:

Sigur ca o sa-ti vina, trebuie sa ai grija sa nu stai cu fundu pe ceva rece, cum ar fi ciment, sa ai grija mare pentru ca poti raci si din aceasta cauza te doare burta si nu iti vine.

| OanyOakii a răspuns:

Fetele incep sa aiba menstruatie in jurul varstei de 13 ani, dar este doar o statistica, varsta numita "medie". Daca ar fi sa ne gandim la numarul "mediu" de picioare pe care le au un cal si un om, am obtine 3, ceea ce este fals. Aceeasi regula se aplica si in cazul primei menstruatii.

Prima menstruatie este considerate normala daca apare intre 11 si 16 ani. Daca nu ai inca 16 ani, nu ai niciun motiv de ingrijorare. Daca ai deja 16 ani, cu siguranta totul va fi ok.

Este foarte important daca ai deja celelate semne ale pubertatii: cresterea sanilor, cresterea parului publian si al celui axial. Nu uita ca secretia vaginala apare la momente diferite inainte de prima menstruatie si nimeni nu poate spune cu siguranta daca vei avea menstruatie in luna urmatoare sau in cativa ani dupa secretie. Experienta cu secretia vaginala este doar inca o etapa a pubertatii. Momentul exact al primei menstruatii nu poate fi anticipat. Va veni atunci cand corpul tau ajunge la o anumita maturitate hormonala, iar aceasta nu poate fi prevazuta cu precizie.

Dupa prima mestruatie, ciclul tau va fi neregulat. Nu uita ca si un ciclu normal poate dura intre 21 si 35 de zile! O menstruatie dureaza intre 3 si 7 zile, 10 zile maxim. Daca fluxul tau menstrual este abundent si dureaza mai mult de 10 zile, poate provoca anemie si ar trebui sa mergi la un ginecolog. Tine minte ca un exercitiu fizic prea intens sau sauna iti poate intensifica fluxul. Pe de alta parte, daca slabesti foarte mult poti avea iregularitati ale ciclului sau, in cazuri extreme, menstruatia poate lipsi de tot.

Daca iti e teama ca prima ta menstruatie te va lua prin surprindere, ia un absorbant ambalat individual in geanta. In caz ca apare, il folosesti pur si simplu. Daca sangerarea incepe in timpul noptii, vei observa pe lenjerie abia a doua zi dimineata. La inceput, prima zi de menstruatie va avea un flux mic, asa ca nu te speria! Daca esti pregatita (ai un absorbant la tine), nu vei avea nicio problema! In timpul mestruatiei trebuie sa ai grija in special la igiena; schimba-ti absorbantul la aproximativ 3 ore si spala-te in zona intima de cateva ori pe zi. Daca esti alergica, foloseste absorbante sensitive.
Sper ca te-am ajutat! :3

| Feliciaaaaaaaaaa a răspuns (pentru OanyOakii):

La mine a venit ciclul la 11 ani ))