| Anileda a întrebat:

de la un timp am niste vise super nasoale.adica visez crime ...sange...deci aproape in fiecare zi mi se intampla sa visez lucruri de groaza stie cineva de ce? Nu ma uit la filme de groza si nici nu ascult muzica rock.

Răspuns Câştigător
| livia_twilight a răspuns:

Am avut si eu vise de astea o lunga perioada.eu imi faceam o cruce pe perna inainte sa ma culc si ma gandeam la ceva frumos

6 răspunsuri:
| lays a răspuns:

Pai. te uiti la filme de groaza, asculti muzica rock? probabil de aia.si de la jocuri sangeroasebig grinbig grin

| oanamaria a răspuns:

Visele urate reprezinta un raspuns al creierului uman la incercarea de a indeparta toate emotiile negative. Cosmarurile apar in momentul in care acest proces nu se realizeaza, din orice motiv.

Diferenta dintre un simplu vis urat si un cosmar este ca cel din urma te trezeste brusc din somn intr-un lac de sudoare.

Medicii americani Ross Levin si Tore Nielsen sunt de parere ca visele urate sunt normale si reprezinta de fapt un scut de aparare pentru emotiile negative, informeaza Fox News.

Atunci cand detensionarea acestor emotii se opreste sau sufera modificari, creierul reactioneaza, iar practic ele se concretizeaza prin aparitia cosmarurilor.

"Visul de baza al tuturor este visul urat. Orice persoana are tendinta de a colecta emotiile negative, iar creierul le elimina in acest fel. Mai mult, visele urate ofera si masura vigilentei cerebrale", a spus profesorul Levin.

Cosmarurile sunt insa abateri de la starea normala a acestui proces. Emotiile firesti, dezvoltate in acele momente, sunt cu mult peste limitele normale, iar revenirea este cu atat mai dificila.

Cercetatorii americani au spus ca 85% dintre adulti au cel putin un cosmar anual. Ele devin o problema atunci cand se repeta sau se produc in timpul somnului de zi.

Persoanele care au aceste stari sufera de anxietate, iar nivelul de stres este foarte mare. Levin crede ca odata stabilite originile cosmarurilor, pot fi gasite si solutii potrivite pentru tratarea lor.

| iauru a răspuns:

Eu ascult muzica rock si n-am nimic, iar in legatura cu visele tale priveste partea plina a paharului macar nu le traiesti.nu tot timpu visele sunt cauzate de trairile tale emotionale din viata de zi cu zi n-ai ce-i face.stai chill trec ele

| Anileda explică:

Nu ma uit la filme de groaza si nu ascult muzica rock

| Raluca1724 a răspuns:

Era un timp că şi eu visam groaznic. Dar de când am început să spun rugăciunea înainte de culcare şi să mă gândesc la lucruri frumoase, am scăpat de acele visuri nasoale. Sper că te-am ajutat cu ceva şi mult succes! Raluca.

| laura1223 a răspuns:

Daca te uiti la filme de groaza, sau fa-ti rugaciuni