| bbyyyyyyyy a întrebat:

deci am un fel de problema sa zic asa. am 14 ani, nu pot sa zic ca, parintii mei nu imi dau libertate, adica pot iesi afara cam cand vreau ( ma rog nu noaptea, pana la 10 in weekend maxim) pot dormi la diferite prietene, adica mi se pare ca totul e normal, dar acum vreo 3 saptamani am avut ocazia sa merg in club pe ascuns dormind la o prietena care era singura peste noapte, m-am dus si chiar m-am distrat, au fost multi prieteni si cunoscuti de-ai mei, weekendul acesta din nou am avut ocazia doar ca nu am stat mai mult de o jumatate de ora pentru ca mama prietenei mele i-a spus sa fim la ora 1 acasa. in fine dorinta mea a crescut de a merge. stiu ca acum voi fi criticata " esti prea mica nu ai ce cauta in club pentru ca se fac multe prostii". stiu ca sunt mica, dar oricum nu ma duc in club sa fumez sau sa beau, nici nu ma gandesc. imi place doar sa dansez, sa mai vorbesc cu prietenii si chestii de genul. vreau sa am o discutie cu mama mea prin care sa ma lase sa merg straight face adica nu mai am ce scuze sa bag si totusi vreau sa mai merg. dupa gandirea mea mi se pare mult mai ok sa merg si sa vin cu taxiul decat sa dorm cine stie unde sau asa straight face mai am persoane cunoscute care la varsta mea merg si parintii stiu si nu e nici o poblema, tot ce vreau e sa ma lase pana la ora 1 pentru ca nu fac nimic rau, doar vreau sa ma distrez. daca cumva si voi ati trecut prin asta ce argumente ati folosit sa va lase? multumesc:*

5 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Incearca sa o prinzi cand e intr-o stare buna.
Incearca sa ai note cat mai bune, iar daca ti le v-a afecta clubu ai dat de dracu happy
Daca are o problema cu cateva persoane din anturaj(care fumeaza/beau/au iubiti, etc) ar fi mai bine sa nu ii zici de acele persoane.
Vezi ca daca le zici, s-ar putea sa ai restrictii, deci nu le spune ca ai mai fost happy Cand primesti note mari la scoala, si ei sunt bucurosi, le zici sa te duci si tu 1 in club cu cativa prieteni...tu iti cunosti cel mai bine parintii, succes

| ViVi99 a răspuns:

Eu una incepusem sa fumez. Si furam cate o tigara din pachetul mamei ca sa fumez a doua zi inainte de scoala. Am ajuns chiar sa chiulesc. Dar, cu toate astea, mi-am luat inima in dinti si le-am zis parintilor, iar ei nu mi-au zis nimic. Bine-nteles ca acum nu mai fac asa. Dar important este sa vorbesti cu parintii tai, deoarece mai bine sa stie de la tine decat sa afle mai tarziu de la altii. Atunci chiar ca nu te vor mai lasa nicaieri si nu-ti vor mai da libertate, deoarece considera ca i-ai mintit si nu mai pot avea incredere in tine. Asa ca zi-le ca ai fost o data in club, ca nu ai fumat, nu ai baut, ci doar ai dansat. Poate o sa te lase in continuare pana la 10 cu condititia sa vina tatal tau cu masina la plecare sau mai stiu eu ce. Important este sa le zici. Baftawinking

Răspuns utilizator avertizat
| uglyCORPSEbride a răspuns:

Poate tu nu vrei sa faci nimic rau, dar cineva din club ti-ar putea face rau.

| NiKoLeT a răspuns:

Sfat: vorbeste deschis cu parintii, mai bine sa afle totul de la tine decit de la alt cineva. Sigur, ei isi fac griji, ca orice parinte, insa nu te lua dupa altii: m-am certat si apoi mi-au permis, de ce sa nu vorbiti linistit si sa va intelegeti din cuvinte simple, fara tonuri ridicate, cu siguranta parintii vor crede: uite ce fata avem noi, nu se ia dupa altii, dar ne vorbeste sincer, si astfel o sa aiba incredere in tine. Bafta!winking