| Andreeaionla57 a întrebat:

Bună! Deci cum să spun, mă urasc din tot sufletul, am zile în care efectiv mi-as dori sa numai fiu ..nu-mi place cum arăt, sunt foarte diferită, am picioarele enorm de lungi ..si sunt si slaba ..am 1,73. Sâni nu am deloc… ma sim atat de urata ..nici nu gasesc îmbrăcăminte sa ma simt bine. Poate daca m-as îngrasa putin mi s-ar vedea altfel corpul. Menționez ca am 17 ani si 60 de kg … daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi ..sa ma îngras ..sau ce să port sa ma avantajeze.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 17 ani si 1.73m ai greutatea perfecta!
iar picoarele frumaose sunt cele ale fetelor foarte inalte, ori ti la 1.73 nu esti nici pe departe atat de inalta pe cat crezi.
Nu ai de ce sa te ingrasi, fiindca asta este greutatea normala la 1.73m = 60kg, stiu asta ca eu am tot atat si sunt chiar cu 1 cm mai inalta ca tine.

| Andreeaionla57 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc,eu mereu am fost aia mai slaba …fața de fetele de seama mea care au cam aceeasi înaltime si cântăresc mai mult…primeam fel si fel de vorbe ca si cum "stie popa ca umbli dezgropata " "scandura de la gard" si multe altele …care m au marcat, nu pot purta pantaloni stramti de teama ca va rade cineva de mine ..sau pantaloni scurti fuste etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaionla57):

Esti probabil de la tara, unde sunt fetele mai grase, ca la oras ti se spune de la obraz cand daca esti mai plinita.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In realitate e asa cum a spus Hyperion7, deci si eu te incurajez sa nu te mai compari cu diferite fete din clasa ta sau din social media. Nu imbracamintea te va face sa te simti bine, ci atitudinea cu care te privesti tu in oglinda.Hainele sunt doar niste accesorii, niste extensii minuscule pentru cine suntem de fapt, nu reprezinta intreaga ta personalitate si nici frumusetea sau nu mai stiu ce valoarea inchipuita, crede-ma.In locul tau m-as uita la femeile din propria familie.Ele cum aratau la varsta de 17 ani? Erau la fel de inalte si atletice? Cum arata acestea in prezent? Au formele pe care ti le doresti tu cu atata ardoare?

Apoi, majoritatea hainelor sunt facute fix pentru fetele inalte ca tine, vezi cum arata modelele de haine.Eu m-as bucura fiindca nu mai trebuie sa imi scurtez pantalonii. laughing Lasand gluma la o parte, ajungi sa te simti frumoasa abia atunci cand nu iti mai pasa ce spune lumea, lucru care se intampla (sau incepe sa se intample) de obicei dupa 20 de ani.Asa a fost cazul meu si al prietenelor mele, atat in timpul facultatii cat si dupa.Deocamdata esti inca la liceu, e imposibil sa nu te sugrume toate insecuritatile din lume, stiind in ce mediu iti petreci majoritatea zilei, asadar fii mai rabdatoare si vorbeste-ti mai frumos fiindca alt corp nu vei mai primi.Asta inseamna ca trebuie sa te accepti asa cum esti, sa iti imbratisezi corpul actual si sa il pretuiesti indiferent de schimbarile prin care mai urmeaza sa treaca.Pentru ca da, in calitate de femeie, vei vedea multe schimbari pana pe la 25 de ani, apoi pe la 30 de ani in cazul in care devii mamica si tot asa, inclusiv la batranete.Esti perfecta asa cum esti! Ai grija de tine si repet, incearca sa iti schimbi mentalitatea, cate putin in fiecare zi pana cand ajungi sa te uiti in orice oglinda cu placere.Se poate!

| Hyperion7 a răspuns:

Știi,exista in viața fiecărui adolescent acesta dilema.
Na,ajungem sa ne comparăm cu "idealurile" de pe rețelele sociale și uitam sa mai trăim și noi,trăim mai mult pentru alții decât pentru noi.
"ce-o să zică x?","Iar rad de mine ăștia" "Mă simt urat(a)" sunt printre cele mai frecvente gânduri care ne fac să trăim pentru alții,pentru că noi punem părerea lor mai presus decât părerea noastră despre noi înșine,ceea ce e greșit.
Nu ai cum sa fii ca acele "topuri" de pe rețelele sociale, pentru că nici ele nu sunt perfecte! Fiecare expune doar chestiile frumoase pe rețelele sociale,dar chiar și în viața reală!
Însă adevărul crunt e că acea fata frumoasa pe care o vezi tu,are mai multe probleme decât pare in pozele de pe insta.
Nici colega aia a ta frumoasa (sigur exista una in clasa) nu e lipsită de probleme. Poate chiar anumite complexe au adus-o in punctul in care e acum "frumoasa".

Încă ceva,nu mai fi atât de aspră cu tine,ești om,nu perfecțiune,o să mă întrebi ce am băut,n am băut nimic.
Noi suntem pe acest pământ sa trăim,nu sa fim perfecți,nu ai cum sa fii perfect.
Cine a zis că "pe afara-i vopsit gardul și înăuntru leopardul ", cred că aici voia să ajungă.
Cum ziceam mai sus, problemele din viața unui om nu se rezolva cu frumusețea, ci cu mintea!
Așa că degeaba ești top model, daca nu știi nici de unele.
Eu nu cred că ești așa urâtă cum te vezi tu, ba chiar cred că arăți foarte bine!
Uite ce îți propun, încearcă 30 de zile să renunți in a te mai compara cu alții și încercă să diminuezi statul pe rețelele sociale și vezi ce se întâmplă!

| Robert2526 a răspuns:

Ce spui tu aici cu picioare lungi si slaba, e cam idealul laughing) sigur nu exagerezi?

| Alfheimr a răspuns:

Ai proportiile perfecte pentru a deveni un model superb pentru un lampadar din ikea