| anonim_4396 a întrebat:

- Buna! Deci incep cu povestea mea. Am 13 ani. Pana la varsta de 12 am fost mereu 'grasa/plinuta'. Totul a inceput dupa operatia de apendicita din cls. a 2-a cand am inceput sa ma ingras.Nu imi pasa..pana in clasa a 5-a, cand unii copii au ras de mine si atunci mai ca era sa innebunesc.Am inceput sa ma infometez..cantarul imi zicea ca aveam 50 de kg..ma rog.Mancam doar salate, cartofi, fructe, legume si bla bla bla.Si pentru ca sunt copil si sunt in crestere, toate astea ma >afectau.= acum am lispa de calciu.big grin Am fost si la sala, am facut sport..am ajuns la 45 de kg. dar mie mi se parea ca sunt grasa pentru. ca am piele netonifiata.straight face Am continuat sa nu mananc destul pana cand. a inceput sa imi fie rau..am lesinat..etc.Am mers la doctor, am facut controale, analizele au iesit bune, dar calciul era la limita.Cand am inceput scoala am inceput sa mananc bine..adica dulciuri etc.[aveam 40 de kg in toamna]. In prezent mananc tot ce vreau, cat vreau si nu ma ingras.Am ramas la 42 de kg.laughing Analizele sunt bune, la stomac n-am nimic, doar acea lipsa de calciu ma cam afecteaza.Deci problema mea e:Am 1, 60 m si 42 de kg...la inaltimea mea ar trebui sa am 48 de kg presupun;-? Nu sunt foarte slaba, dar totusi as vrea sa iau vreo 3-4 kg in plus.big grin Adica presupun ca as arata mai bine mai plinuta putin.Stiu ca multi vor sa slabeasca, dar eu eram cam dusa anul trecut..varsta e de vina si cand pata mi s-a pus am slabit ..nu stiam ca acum voi ajunge sa vreau sa ma ingras.Acum cresc in inaltime si ma gandesc ca daca o sa raman tot la 42 de kg. o sa arat ca o anorexica in curand.thinking Eu mananc cat pot..mananc destul. dar nici-o schimbare.De Craciun am mancat foarte mult, zic eu, si 1 kg sau 2 daca am pus.thinking Din cate imi amintesc..de anul trecut ..de prin Decembrie am inceput sa nu ma mai ingras, desi atunci nu tineam nici-o cura.Este posibil sa nu ma ingras din cauza ca sunt in crestere? Intre timp o sa iau in greutate? Ce imi recomandati sa fac ca sa ma mai ingras putin? Nu vreau sa-mi mai spuna rudele ca sunt prea slaba. x( De fapt nu-mi pasa de ele..., dar as vrea sa fiu putin mai plinuta..nu atat de firava.Desi lumea imi spune ca arat a fotomodel si ca voi "fii fotomodel" eu nu vreau sa ajung o anorexica ca cele din reviste.straight faceMa scuzati ca am scris asa dezordonat si poate gresit, dar ma grabesc.Astept raspunsuri si va rog sa nu ma criticati pentru ca am tinut "cura" la varsta de 12 ani..pentru ca nu stiam ce fac si acum regret.big grin Merci.

Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

Nu e nimic in neregula ca la 1, 60 m sa ai 42 kg. La 48kg mie mi se pare un pic cam prea plinuta. Da, intre timp o sa mai pui pe tine, pentru ca organismul tau este in crestere. Nu trebuie sa mananci in exces acum, stai linistita! poti sa te duci din nou la doctor si sa-l intrebi ce sa faci sa mai pui putin pe tine. Uite si eu am 47 de kg la 1, 63 m si nu mi se pare ca sunt asa de slaba. Multe fete isi doresc sa fie slabe, asa ca bucura-te de asta. Nu are cum sa ramai asa. Nu te speria, totul va fi bine.