| Deasonyka a întrebat:

Buna dragii mei, de ceva timp ma lupt cu o mica problema daca pot sa pun lucrul acesta.Am si eu o problema care ma macina de ceva timp... Sunt baiat si la capatul inelului anal ( putin in interior pe stanga) am o bobita de marimea unui bob de mazare ( pare rotund cand apas usor cu degetu si asa simt forma lui pipaind fenomenul ), nu stiu ce ar putea fi, pana acum nu am apelat la nici un medic de teama sa nu fiu pus in situtia de a face operatie si nici parintilor nu le-am zis ca mi-e cam rusine.am 18 ani, in jur de 60 de kg si 1.85 inaltime. Acum cateva zile am incercat sa o sparg atunci m-am fortat sa ma eliberez si parca am simtit ca a iesit ceva si nimic (doar putin sange si puroi). Am sperat ca se va sparge aceasta "basica", dar de fapt si-a mai redus din volum(s-a facut mai mica) si recunosc ca nu ma mai doare asa tare. Dar totusi ce as putea face pentru a putea scapa definitiv de aceasta problema?
Multumiri sincere.

Si m`am gandit sa apelez la acest site deoarece sper sa`mi rezolv aceasta problema sau macar sa`mi spuneti la ec sa ma astept, eventual ce tratament as putea sa iau.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut... scuza-ma dar de abia acum am vazut mesajul tau. Din descrierea facuta anterior poate fi vorba de un abces perianal, de un hemoroid intern inflamat sau de un furuncul. Un diagnostic clinic corect poate fi acordat de un proctolog. Doresc sa te informez ca astfel de abcese pot fii periculoase daca se infecteaza (o igiena cat mai riguroasa se recomanda) pentru ca, datorita mediului microbian si al numarului mare de microorganisme care colonizeaza intestinul gros, implicit rectul pot ajunge la nivelul plagii si pot produce serioase neplaceri. Cel mai rau caz este acela ca o infectie a acestui furuncul poate conduce la Leucemie si in final la deces. Nu este de joaca cu aceste furuncule. Poate fi ceva - o forma mai usoara - sau mai periculoasa. Nici un doctor nu poate pune un diagnostic corect fara sa vada simptomele, manifestarile sau fara sa cunoasca istoricul pacientului (ce a mancat, daca sta mult pe scaun, daca unul din parinti a avut respectiva problema etc). In cazul in care inflamatia nu se reduce, durerea nu trece sau plaga nu se vindeca in max. 2 saptamani este cazul sa consulti obligatoriu un specialist. Nu stiu ce alte simptome ai mai avut (ex febra sau senzatii de anxietate ori alte aspecte) si nu ma pot pronunta la un diagnostic exact bazndu-ma doar pe ce ai descris. Iti doresc sanatate si sper sa te vindeci cat mai repede. Succes!

2 răspunsuri:
| ihavenoidealel a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vizitezi un ginecolog pentru a spune problema ta daca iti e rusine de parintii tai

| Deasonyka explică:

Am specificat faptul ca sunt baiat, ginecologul se ocupa cu altceva.Totusi a-si vrea niste leacuri babesti sau ceva ce mi-ati putea recomanda.Va multumesc