| larysuca00 a întrebat:

dupa ce am facut dragoste cu iubitul meu protejat s-a terminat la mine pe vagin apoi am facut dus, se poate sa raman gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea ca o femeie sa ramana insarcinata in urma unui contacte sexuale protejat dar cu ej aculare intentionata in apropierea vaginului, asa cum ai descris teoretic este destul de mica dar nu chiar IMPOSIBILA in cazul in care acel contact sexual a fost intretinut in PERIOADA FERTILA. Orice fata/femeie trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa intre, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Doar tu esti cea care stie exact in ce moment al ciclului menstrual erai in acel moment, deci doar tu esti cea care iti poate da raspunsul corect. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Sansele sunt destul de mici, desi exista intotdeauna sanse sa ramai insarcinata din cauza lichidului preejaculator, daca a existat. Sansele sunt mici, dar nu imposibile.

Pentru a fi sigura, fa-ti totusi un test de sarcina peste doua saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata ce nu s-a terminat in interiorul vaginului atunci cand penisul era "intrat" de tot (scuze de expresie) nu are cum, gandeste-te putin, trebuie sa fie intrat de tot pentru a ajunge sperma la locul cu pricina, mai ales daca nici nu era, deci 0 sanse sa ramai insarcinata!winking

| gabriel87000 a răspuns:

Da proasta mai esti ai gresit si categoria la care trebuia postat articolul.tu tuta asteapta si tu vreo 9 luni pana o sa-ti creasca burtt pana la gura si atunci iti vei da seama daca esti gravida da sau nu.de unde sa stim noi treburile astea ca doar n-am vazut ce ai facut tu acolo cu ala a tau.du-te si tu la un ginecolog poate te ajuta