| Kitty3D a întrebat:

Acum 2 zile am facut dragoste cu iubitul meu,iar el si-a dat drumul in mine. Am luat anticonceptionale regulat in fiecare zi, dar ieri am terminat folia, exista vreo posibilitate sa raman gravida?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti protejata pe toata durata administrarii contraceptivelor. Sigur, ele nu te protejeaza 100%, deci o mica posibilitate de cam 0, 5% exista, dar ea este constanta pe toata durata tratamentului cu contraceptive.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa terminarea celor 21 de pastile de pe blister se poate face in continuare sex neprotejat fara probleme, deoarece esti protejata in continuare si pe perioada pauzei de 7 zile. Deci teoretic se considera ca nu exista posibilitatea sa se formeze o sarcina in aceasta perioada decat doar cu totul accidental adica in limita acelei imfime posibilitati de sub 0, 5% care reprezinta marja de eroare a acestei metodei de protectie.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat anticonceptionale fara intrerupere, inclusiv in ziua actului, nu ai cum sa ramai gravida.