| perceive a întrebat:

dupa ce v-am povestit ieri aici : http://www.TPU.ro/......ronie-pe/, azi, adica mai ininte mi-a curs putin sange. mi-am luat un absorbant si de 3 ore nu mi-a mai curs nimic. e normal? si inca ceva : vreau sa va intreb ce trebuie sa stiu despre igiena la menstruatie... pot folosi geluri intime? de cate ori trebuie sa imi schimb ABSORBANTELE ( din acestea voi folosi, mi-e frica de tampoane interne ) pe zi? maine imi va curge mai mult sange? mersi!

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/search
pai e normal sa-ti curga sange.

| Didii15 a răspuns:

Pai e prima data
Asa mi s-a intamplat si mie.Prima data puţinbig grin

Poti folosi geluri intime.in fiecare seara sa faci un dus caldut poti.

Nu ai voie sa stai in apa fierbinte in cada in timpul ciclului menstrual[adica 3-4 zile cat dureaza el] deoarece poti sa faci o hemoragie din cauza apei calde/fierbinti.

In legatura cu absorbantele.Il schimbi cand vezi ca daca mai stai putin te patezi.Nu exista un nr de absorbante pe zilaughing. Tu decizi daca il schimbi sau mai merge ctv ore[2-3]

Absorbantele interne da.sunt cam periculoase:-s iti pot provoca o infectie in interior :-s

Deocamdata nu'ti face grija.Esti la inceput.mai cere'i sfaturi si mamei tale sau prietenelor care le'a venit.

Sper ca te'am ajutat

Take care!

| chupachups1234 a răspuns:

Pai absorbantul trebuie sa il schimbi la 4 ore, si dus zilnic de cate ori vrei tu happy Intre menstruatii poti folosi protejslipuri.

| Simonaa166 a răspuns:

Pai da

Maine iti va curge mai mult

Nu te speria daca ai auzit de la alte fete

Ca ele au avut dureri insuportabile

Prima oara.

Uite. iti dau un site

Este foarte interesant

Niste fete de la Always au venit

La noi in scoala si ne.au explicat

Tu intra pe www.noifetele.ro

E site. ul lor. Poti pune o intrebare

Poti afla de acolo mai multe despre

Menstruatie cat si despre igiena

In timpul acestea

Bye:*

| FreeTime a răspuns:

Mie nu mi-a venit ciclul dar...am citit intr-o carte ca la inceput in primele zile de menstruatie ciclul este neregulat dar peste cateva zile saptamani poate lui este regual... igiena este foarte importanta poti folosi geluri intime iar absorbantul il schimbi la fiecare scurgere de sange si tot atunci te speli cu geluri intime si iti pui alt absorbant
sper ca sfatul te-a ajutat baftahappybig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Werftghjkl;'; lkjuhygtfds hjkl jkolp[olkjmn kjiouytgfghjkilo l; okijuhygf