| anonim_4396 a întrebat:

Este corect să spun peron la bordura aia pe care aștepți tramvaiul? Știu că peron se spune la metrou dar am auzit multă lume spunând așa.

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

Nu stiu 100% daca dpdv gramatical este corect, insa cred ca si acela intra in categoria peron. Adica, e peron de metrou, peron de tren, si tramvaiul merge tot pe sine, deci... laughing)

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Locul unde astepti tramvaiul se numeste refugiu si nu poti spune peron.Peron este locul unde astepti trenul sau metroul.Ca sa te inteleaga toata lumea poti spune "statia de tramvai".In mod sigur nu este corect peron.Cei care spun asa spun din cauza ca tramvaiul este lung asemanator unui tren.Si eu am auzit pe cineva care era de la tara si nu intelegeam ce vrea sa zica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merge și așa, gramatical e bine. Mai bine-l numești "refugiu" sau "stație de tramvai". Și poți să spui, dar dacă se ia cineva de tine, îi explici de ce e așa.