| anonim_4396 a întrebat:

Buna eu am aproape 14 ani(luna viitoare) si ascult cumai ROCK:X nu tokio hotel si alte de astea ascult Metalica, 666, Marilyn Manson, Three Days Grace, System of a Down, Ac/Dc etc. Tatei(50) ii place foarte mult ca ascult rock el fiind rocker de asemenea, dar el lucreaza in deplasare si sta cu mine 1-2 saptamani la 2 luni, restul timpului il petrec cu mama(48) care imi DETESTA de-a binelea muzica si stilul vestimentar spune ca arat ca o drogata si ca ascult muzica de zbubilitici, de socolisti, de retarzi si practic cand e acasa trebuie sa dau castile la minim sa nu auda ce ascult. M-am saturat ea vrea sa fiu printesa, sa invat sa merg pe tocuri lucruri care le urasc... E ceva in neregula cu mine sau cu ea? Cum s-o conving sa ma lase sa-mi ascylt muzica si sa ma imbrac cum vreau eu?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

In primul rand, esti adolescenta, asa ca e destul de ok sa ti se para ca ceva nu e in regula cu tine sau cu parintii tai. Parintii tai [adica mama, ca de ea e vorba mai mult] incearca sa iti faca "ordine" in dulap, la scoala, etc, intelegi la ce ma refer. Si de acum incepi sa devii mai independenta + muzica pe care o asculti iti da o atitudine libertina. Dar mamei tale ii ia ceva timp pana intelege ca tu nu mai esti mica, si stii sa te imbraci singura, si incepi sa-ti formezi propria viziune asupra vietii.
In primul rand ca sa mearga tot ok, spune-i ca te descurci singura si ca o sa-i ceri ajutorul ori de cate ori e nevoie, sa fie sigura ca ea o sa fie prima persoana la care apelezi cand o sa ai problemewinking.
In al doilea rand, ca tot vine vorba de muzica... Lumea are o conceptie gresita despre rockeri in general, ce sa mai vorbim de toti acei 'metalheads' care chiar se drogheaza, beau, dau foc la biserici, etc laughing. E si normal ca unui parinte care nu a facut parte dintr-o subcultura de genul in vremea adolescentei sale, sa fie ingrozit ca nu cumva copilul lui/ei sa pice in plasa anturajelor negative si cu timpul sa descopere ca a consumat droguri, de exemplu.
Ar trebui sa stai odata cu ea de vorba despre chestia asta. Sa fii calma, rabdatoare si sa-i arati ca esti documentata. Poti chiar sa-i demonstrezi ca muzica ta favorita nu te poate influenta asa de tare incat sa te arunci pe geam sau sa omori. Explica-i ca nu esti satanista, nu esti drogata, nu ai facut sex cu tot cartierul, si din astea, depinde ce-ti mai spune ea in general.
Si apoi, poti vorbi cu tatal tau despre chestia asta, sa o linisteasca pe mama ta ca esti perfect normala la cap. Si daca te mai bate la cap cu "esti o drogata", intoarce-i replica scurt si clar "daca eu sunt drogata din cauza muzicii, inseamna ca tu esti singura "curata" in familia asta". De ce replica asta? Ca sa-i arati frustrarea ta ca pe tatal tau nu l-a facut niciodata drogat din cauza muzicii pe care o asculta, iar pe tine te face.
Nu e prea drept, daca respectam varsta dintre tine si mama ta, dar asa e! Trebuie sa invete si ea sa te trateze ca pe un adult incet-incet.
Si apoi inca o chestie: intotdeauna, cu cat e mai mare diferenta de varsta dintre parinti si copii, cu atat copii vor avea mai mult de suferit, deoarece parintii vor fi mai severi si nu vor sta sa asculte toate replicile si argumentele pe care le aduc in favoarea lor.
Oh, inca ceva: ca tot ziceai ca mama ta ar vrea sa umbli pe tocuri si tie nu-ti place laughing. Spune-i doar ca nu e felul tau sa fii asa. Tu esti mai comoda, mai relaxata, nu esti cea eleganta si nici nu vrei sa fii "la moda" intotdeauna. [Oricum dupa o anumita varsta o sa dai jos hainele de "rockeri" si o sa te imbraci adecvat].
Succes happy
Si tine minte, orice ai zice, sa iti respecti parintii, pentru ca fara ei, acum nu ai fi pe TPU punand intrebari de genul.
PS: sa nu renunti la rock niciodata, orice ar zice parintii tai! Tu esti o raza mica de speranta intre cocalarii care colcaie in tara.

4 răspunsuri:
| pitikaaaa a răspuns:

Stii la fel e si mama eu am 14 ani si mama 35
bine sa zicem ca e mai apropiata de varsta mea si mai pricepe cand ii zic sa ma lase in pace sa ascult ce vreau fiindca asta imi place asta ma reprezinta nu pot sa fiu o "printezic" ca altele, sa merg pe tocuri sa ma imbrac in roz si sa port fustite... ppur si simplu nu pot.nu imi place nu ma reprezintawinking

asta ai putea sa ii spui si uh mamei tale incearca sa o iei usor, sa ii pui intrebari de genu"Mami, dc nu iti place cum ma imbrac ce are stilul meu?"sau "mami, intelege ca nu pot sa fiu ca altele, eu sunt ca tata asta imi place asta ma reprezinta plus ca sunt adolescenta pana la 30-40-50 de ani o sa teec prin diferite etape poate voi fi si o printesic asa cum vrei uh., dar acum intelege ca sunt si ascult ce vreau."

si poate v-a intelege acum nu stiu.

| lavynika a răspuns:

Fiecare are conceptiile lui asupra vietii.Mama ta isi doreste ca tu sa fi mai feminina.Cu toate astea, daca asta e stilul tau pe asta trebuie sa ramai. Daca nu suporti tocurile nu trebuie sa mergi pe ele pentru ca o sa o faci in scarba.Incerca sa mai faci si cum zice ea, f putin pentru a pastra linistea in casa.De tine depinde situatia.

| daiana a răspuns:

Si la mine e la fel si eu ascult aceeasi muzica pe care o asculti tu, mama crede ca sunt adepta stiluli emo, dar s-a obisnuit cu stilul meu, cu freza mea cu breton... si s-a obisnuit si cu muzica mea rock, scream... daca vrei sa mai vorbim lasa-mi id`u tau pe privat. iti zic pe mess mai multe. :] see ya

| katalinvn a răspuns:

Mamele astea pfffff ascult rock:* de mai bine de 3 ani si tot ma enerveaza, macar acum ma lasa sa ma imbrac cu vreau eu laughing ca am 17 ani... la 16-17 ani nu va mai **** asa credeti-ma o sa se obisnuiasca cu ideeahappy
penturu toti faniiiiiiii iubitori de rock id meu de mess sa nu radeti il am de la 10 ani xD ccaattaalliinnn