| MsBeatrice a întrebat:

Eu am avut de facut un proiect la franceza,o revista si imi trebuie un nume! Revista mea contine rubrici despre gatit,moda, zodii.Ce nume imi recomandati?! Cel mai bun raspuns funda.P.S NUMELE SI TRADUCEREA VA ROG FRUMOS

Răspuns Câştigător
| flavius01 a răspuns:

Nu stiu, dar imi pare a fi mai mult destinata femeilor revista, motiv pentru care o poti numi: "Le quotidien d'une femme/fille". Daca esti ceva mai mare, poti folosi femme (femeie), dar daca nu, mai bine pune fille (fata).

4 răspunsuri:
| AstroAlex59 a răspuns:

In ceea ce priveste astrologia uite un mic horoscop al anului 2013. Horoscopul este realizat de mine si il poti gasi si pe urmatoarea pagina de facebook la care te inivit sa dai Like:
https://www.facebook.com/MistereleUniversului?ref=hl
Si uite horoscopul:
Berbec- In anul 2013 nativii vor trece prin cele mai spectaculoase schimbari in ceea ce priveste relatiile si parteneriatele. Insa Uranus ofera doar ceea ce este necesar cu adevarat. Acest interval de timp este incarcat de optimism imbunatatind relatiile. De asemenea este accentuat curajul care in momentele delicate se poate manifesta violent.

Taur- Taurii beneficiaza de oportunitati grozave pentru a-si sporii veniturile dar de asemenea trebuie depus un efort ca veniturile sa fie stabile.Este un moment excelent pentru inceperea unei relatii in cazul celor singuri sau consolidarea celei existente in cazul celor ce au deja o relatie.

Gemeni- Gemenii vor deveni mai „valorosi" si astfel vor fi persoane pe care ceilalti vor fi mandrii sa le cunoasca. Jupiter se afla in prima parte a anului in acest semn crescand increderea de sine.In acesta perioada sunt foarte bine sustinute calatoriile.
Rac- In vara anului 2013 Jupiter intra in zodia Racului, ceea ce ofera numeroase oportunitati, astfel vor fi finalizate victorios toate sarcinile primite. Jupiter ofera sansa de a deveni cunoscut si de a primi putere fara efectuarea unui efort cel putin in cercul de prieteni este momentul in care imiginatia atinge proportii fascinante.
Leu- In viata sociala vor patrunde oameni noi din culturi diferite care vor stabilii noi ierarhii pentru acesti nativi. Astefel Leii vor devenii mai intelepti ca pana acum si de preferat mai umili pentru a depasi eventualele obstacole. Este perioada perfecta pentru a te autocunoaste pentru a reflecta spre viitor.
Fecioara- In anul 2013 este recomandat nativilor sa devina mai sociabili, nefiind un moment bun pentru singuratate deoarece din 2014 se va intala o perioada de incertitudini ce va dura inca doi ani.Ar fi de preferat ca pe plan profesional sa interactionezi cu mai multe persoane acest lucru iti va oferi numeroase posibilitati.
Balanta- Acest an este perfect pentru studiile inalte, rezultatele fiind foarte satisfacatoare. Nativii trebuie sa fie mai deschisi spre noi experiente deoarece aceste ii vor ajuta in evolutie. Se vor ivi cateva sanse pentru a schimba peisajul, poate o excursie oricum acest lucru va ave un impact benefic asupra psihicului.
Scorpion- Universul trimite tot felul de cadouri ce vor face Scorpionii sa zambeasca, dar acestia trebuie sa nu devina iresponsabili si neatenti, pentru ca astfel vor fi nevoiti sa renunte la multe sanse. Desi renunti la ceva bunuri ai puterea de a atrage lucrurile ca un magnet in acesta perioada lucrurile spirituale mai mult, dar nici cele materiale nu sunt putine.
Sagetator- Sagetatorii se vor bucura de avantaje financiare indirecte, care vin prin intermediul celorlalti, dar pentru a beneficia de acestea trebuie adoptata o noua conceptie de viata, mult mai spirituala. Vei obtine lucruri materiale fara sa te agiti prea mult, daca te gandesti sa schimbi locuinta acum este momentul.
Capricorn- Se vor simtii din plin efectele lui Pluton. Trecutul trebuie lasat in spate, pentru ca viitorul apropiat sa fie sarcina cea mai importanta si care primeste toata atentia, pentru ca avantajele sa fie de lunga durata. Este recaomamdata dezvoltarea individuala conferind evolutie spirituala.
Varsator- Dragostea in acest an este foarte bine aspectata. Va trebuii ca nativii sa se adapteze foarte rapid la schimbarile radicale pe care planetele le pregatesc. Perioada este excelenta pentru exprimarea talentului nativ daca exista, de asemenea acum se pot constientiza greselile astfel se imbunatateste modul de actiune pe viitor.
Pesti- Anul 2013 isi concentreaza pe zona imobiliara. Este posibila schimbarea locuintei sau reamenajarea acesteia. Oricum relatiile vor fi guvernate de o energie pozitiva, astfel pestii vor fi plasati in centrul atentie. Este remarcata o crestere a capacitatiloe psihice naturale in lipsa educatiei mentale acest aspect provoaca neclaritate, inconstienta.

Si uite si un subiect mai complicat astrologia si psihologia: Introducerea astrologiei în lumea psihologiei a început în jurul anului 1911
atunci când Carl Jung a inceput s studieze astrologia. Scopul s u era de a ă ă
"g si un indiciu de baz a psihologiei umane", dup cum a declarat într-o ă ă ă
scrisoare de Sigmund Freud. Mai târziu, într-o alt scrisoare afirma: ă
"Îndr znesc s spun c vom descoperi într-o o zi în astrologie o serie de ă ă ă
cunoştin e, care au fost proiectate intuitiv în ceruri. De exemplu, se pare c ţ ă
semnele zodiacului sunt imagini ale unor caractere, alte simboluri ale
libidoului unde cuvintele descriu calit i tipice ale acestuia la un moment ăţ
dat."
Jung a continuat s scrie despre astrologie. Capitolul doi din Sincronicitate, o ă
compila ie a scrierilor sale, este numit "Un experiment astrologic", unde ţ
descrie unele din experien ele sale cu ajutorul astrologiei, ca metod de a ţ ă
în elege psihologia uman în ton cu natura sa. ţ ă
Mul i oameni au crezut Jung a luat-o razna pentru deoarece a acceptat în ţ
munca sa supranaturalul şi ştiin ele oculte, al ii l-au v zut ca pe un ţ ţ ă
deschiz tor de drumuri în domeniul influxurilor inconştientului şi ă
sincronicitatea universului. În citatul amintit aseam n astrologia cu o ă ă
proiec ie de tr s turi pe cer mai degrab, decât ce promoveaz gândirea ţ ă ă ă ă
popular şi anume c astrologia este o "for " sau "cauza şi efectul" ă ă ţă
proiectate asupra noastr. Ideea de a privi astrologia ca un sincronism a ă
schimbat direc ia acesteia pentru totdeauna. ţ
În timp ce exist înc unii care cred c pe oamenii astrologia îi îndeamn s ă ă ă ă ă
fac anumite lucruri, c astrologia este folosiz pentru a ghici sau doar ă ă ă
pentru a crea horoscop oarecare şi în consecin, astrologia este înşel toare. ţă ă
Majoritaea îns, ştiu c nu este aşa şi poate de aceea s-a constituit o nou ă ă ă
ramur a astrologiei, diferit de astrologia clasic şi a c rui popularitate este ă ă ă ă
în creştere, este vorba despre acea ramur a astrologiei care se bazeaz, în ă ă
esen, pe lucr rile lui Jung dar şi pe alte metode de psihanaliza. Şi chiar ţă ă
dac nu seam n cu nicio o alt ramur a astrologiei tradi ionale, sunt ă ă ă ă ă ţ
astrologi care intuitiv includ filosofia psihologiei umane în activitatea lor.
Conform teoriei lui Jung, psihicul unei persoane este influentat de modul in
care planetele sunt aliniate in momentul nasterii persoanei respective.
Incepand din acel moment, numerosi psihologi au luat in considerare teoria
propusa de catre Carl Jung si au dus astropsihologia catre un alt nivel.
Psihologii au dezvoltat numeroase teorii pe care le-au pus in aplicare in
momentul tratarii pacientilor.
„Astrologia ocupa o pozi ie unica si speciala in metodele intuitive. Am ț
observat in multe cazuri ca o faza psihologica bine definita, sau un eveniment
analog, au fost întotdeauna acompaniate de un tranzit ( in mod special când
Saturn sau Uranus erau afectate)"- C.G. Jung
Funda?

| MsBeatrice explică:

Deci eu practic nu am inteles de ce mi-ai trimis tu astrologia, eu ti-am cerut un nume pentru revista aceea care continea rubrici de gatit..etc ma rog.

| AstroAlex59 a răspuns (pentru MsBeatrice):

Scuze am crezut ca vrei articole, un nume ar putea fi:
" Monde dans une nouvelle ère" sau
„Les concepts universels" Funda?

| MsBeatrice explică:

Merci frumos pentru raspuns! Fundita e a ta!happy