| MiruFcrb a întrebat:

Eu am venit anul acesta la o scoala noua. Si aici fac engleza din clasa 1, si pronunta foarte bine. Eu in schimb am facut franceza. Cand trebuie sa citesc ceva in engleza(mai ales ca avem ora speciala pentru citit) imi e tare rusine, si incepe inima sa`mi bata aiurea, tremur. Nu stiu de ce, nu sunt prea rusinoasa de obicei, dar cand trebuie sa citesc ceva la engleza mi se face rau (si nu pronunt chiar atat de rau ca un incepator, mi-a zis si profa). Ce sa fac, sa nu mi se mai intample asa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fhi un pic mai tupeista si gandesthete ca nu se intampla nimic daca greshesthi.si uita'te la nisthe filme (mai toate sunt in engleza) ca sa mai prinzi din pronuntzie si "accent". fundita?love struck

5 răspunsuri:
| LolaKissTheGirl a răspuns:

Fa-ti curaj in tine!
Si mai poti sa te duci la o pregatire in particular la engleza(dar nu la profa cu care faci la scoala).
Apropo, ce clasa esti?

| Nothing05 a răspuns:

Pai daca pronunti destul de bine, nu trebuie sa-ti fie frica;-)

Daca vrei sa te perfectionezi ia cartea de engleaza si citeste lectia de 5 ori cu voce tare...va fi mult mai binekiss

Iar inainte sa citesti iti va fi mai usor, daca citesti lectia acasa:-) Profesoara va aprecia efortul tau si totul va fi binekiss...Gandeste-te ca sti lectia si nu trebuie sa-ti fie frica:-)
Nimeni nu este perfect.kiss

Te pupkiss

P. S. Lasa emotileoh go on

| maryy a răspuns:

Buna.Nu-ti mai face atatea griji ca nu are rost.Asa e la inceput, tot ce trebuie e sa citesti mai mult si iti vei imbogatii vocabularul.Asa am fost si eu la inceput, dar e o limba foarte frumoasa care nu e grea.Success!

| PandaCrusher a răspuns:

Si mie mi se intampla mereu cand citeam ceva sau ieseam la tabla in clasa a5a cand eram colega cea noua. dar cu timpul m-am obisnuit si totul a inceput sa fie ok.
Nu-ti mai face griji. totul o sa treaca de la sine. happy

| dolcedolecegabanad12345678899098 a răspuns:

Sa iti zici in minte: ma descurc nu-s eu mai buni ( si sa razi de altii in mintea ta ca sa te incurajezi) funda kiss?