| ioanaaaa2532 a întrebat:

Bună! Eu și prietenul meu vrem sa mergem la un concert iar el are 18 ani si vrea sa vina cu fratele lui mai mic de 13 ani și are nevoie de reprezentant legal. Poate fratele mai mare sa fie reprezentantul lui făra sa meargă la notar sau cum se poate proceda?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fratele mai mare nu este tutorele legal al copilului, deci nu poate sa mearga far procura noratiala semnata de un PARINTE (mama sau tatal baitelului), unul din parinti trebuie a mearga la NOTAR si sa semneze Procura notariala ca este de acord ca fratele lui de 18 ani, sa-l fie tutore legal si sa-l insoteasca pe minorul xxx, la concert.

| Furnicuta000 a răspuns:

La majoritatea concertelor minorii au acces insotiti de un adult. Nu prea ii intereseaza cine e adultul si nu ii intereseaza de procura sau alte chestii, ei vor doar sa-si vanda biletele. Dar ar trebui sa fie un regulament pe site-ul organizatorului

| Dragobeta a răspuns:

Nu se poate. Ii este frate, nu parinte.
Dar chiar si daca parintii ii dau imputernicire prin notariat e posibil sa nu-l primeasca la intrare. Ca multe se intampla la acele concerte. Dar cum intrebi, inteleg ca nici parintii nu sunt de acor. Asa ca, fratiorul sa mai astepte 3-4 ani. Nu pierde nimic.

| ioanaaaa2532 explică (pentru Dragobeta):

Părinții sunt de acord însă ei nu vor sa vina la concert. Problema este că noi am achiziționat biletele și nu scria nimic despre vârstă, in schimb am primit un email cum că ar avea nevoie de reprezentant.

| Dragobeta a răspuns (pentru ioanaaaa2532):

Daca parintii sunt de acord, voi de ce vreti sa evitati notarul? Ceva nu se leaga aici.

| Alfheimr a răspuns:

Ma indoiesc daca frate-su poate, decat in situatia in care parintii lui sunt intr-o ipostaza precara. Totusi, ma ofer cu drag ca si reprezentant legal pentru elwinking