| ColorfulRainbow a întrebat:

Fac in fiecare seara sport acasa pentru a slabi...
Dar nu prea imi iese cum vreau, caci am slabit la sani si la fund unde nu as fi vrut sad si in schimb unde vreau, la picioare si apoi abdomen nu reusesc.
Sunt cam dezamagitasad
Ce sa fac?
Iar mai ales... ce fel de exercitii imi recomandati?straight face

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a slabi in zona picioarelor, cea mai buna metoda este alergatul.20 de minute/zi, cu viteza medie, vor fi suficiente.In schimb, nu vei slabi numai in aceasta zona, de aceea este bine sa mai faci si alte exercitii pentru intarirea masei musculare.Voi propune 2 astfel de exercitii:genuflexiunile(incepi usor, cu 15-20/zi,pentru a avansa treptat la 50-60/zi)si: http://www.youtube.com/watch?v=mGMsKnqHay0 -incepe cu 20-30/zi si avanseaza treptat la 50-60/zi.Poti face o pauza de 1 zi-2.saptamana(in weekend, spre exemplu), dar asta dupa o saptamana in care ai facut exercitiile in numarul propus de mine(50-60/zi).Aceste exercitii nu vor elimina riscul de a slabi in zona fundului, dar va lucra muschii si o posibila slabire in aceasta zona nu se va mai observa atat de tare.Pentru sani, flotarile sunt foarte bune(au acelasi scop pe care-l au si genuflexiunile). Incepe cu 10/zi si avanseaza treptat la 30-40/zi.Daca nu le poti face intregi, opteaza pentru o varianta mai usoara a acestora; cu genunchii indoiti: http://www.youtube.com/watch?v=dtp73cP_Ze0.Pentru zona abdomenului, incearca urmatoarele exercitii:
Pentru partea superioara a acestuia:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50-60.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.
Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari in cazul in care consideri ca e nevoie.
In rest,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune sau fistic.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile din alimentatie(sunt bogate in kcal datorita uleiului). Succes.