| Mirunaaaa a întrebat:

Buna! Fac pregatire singura la olimpiada de biologie si as cam avea cateva probleme care nu le stiu si daca puteti sa ma ajutati:

1.In urma unui incendiu o persoana sufera arsuri pe 30% din truchi si 50% din membrele de pe partea dreapta.Calculati ce suprafata de piele ii este necesara pacientului pentru transplant.

2. O persoana sufera arsuri la nivelul membrului superior drept si jumatatea dreapta a trunchiului.Care e suprafata totala afectata?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Din cate stiu, o persoana poate supravietui daca are arsuri pe o suprafata mai mica sau egala cu 15% din suprafata totala a pielii sale. 50% din membrele de pe partea dreapta este 25% din suprafata totala a pielii de pe membre, iar suprafata pielii de pe membre constituie (aproximativ?) 60% din suprafata totala a pielii. Deci, persoana respectiva are (0.6*25+0.4*30)% din piele afectata de arsuri (ignor acum suprafata pielii capului deoarece nu ai zis nimic despre asta). Din calcul, 27% din piele sunt arse, deci ii trebuie minim 12% din piele inlocuita prin transplant ca sa asigure supravietuirea pacientului.
La a doua problema, picioare nu sunt afectate, acestea reprezinta aproape de 50% din suprafata totala a pielii, deci pielea trunchiului si a membrelor superioare reprezinta aproximativ cealalta jumatate.
Daca jumatate din trunchi si un membru superior sunt afectate, aceasta reprezinta jumatate din jumatatea pielii, adica 25%.
P.S. am aproximat procentajele acela, nu stiu de fapt cat din totalul pielii este cel de pe membre sau trunchi, vezi asta mai bine in cursurile tale de biologie/anotomie, dar calculul matematic pe care trebuie sa-l faci trebuie sa arate la fel.