| Alexandra301 a întrebat:

fetelor. Dati-mi si mie niste retete de deserturi simple.Nu prea vreau site-uri... dati-mi ceva din ce ati mai facut voi. Fundoi la cele mai bunehappywinking

Răspuns Câştigător
| Adi132002 a răspuns:

Pai poti face o budinca cu biscuiti. Inmoi biscuitii in apa cu zahar sau in lapte cu cacao sau nesquik, dar nu foarte mult sa nu se sfarame. Apoi asezi un rand de biscuiti, peste ei torni budinca, din nou un rand biscuiti, alt rand de budinca, iar peste poti sa pui frisca sau un alt fel de budinca. Eu am facut cu budinca de ciocolata si vanilie:X. Pui la frigider, iar cand ii destul de rece sa poti taia cu cutitu` e de-a dreptu` delicios si racoritorbig grin.

Sau mai poti incerca ceva si mai simplu, la care n-ai nevoie de aragaz:cumperi un blat de tort, costa vreo 8 lei si o crema la rece. Umpli tortul cu crema la rece, iar peste pui frisca si razi ciocolata, nu-i gretos deloc si ii gustos tare. Ai nevoie doar de lapte si de mixer, exceptand blatul de tort, praful de frisca si crema la rece care le-am precizat adineaori.

1 răspuns:
| felyfifi13 a răspuns:

Pai eu eu de obicei fac: checuri, placite, prajituri cu gem sau dulceata (de post), tarte cu mere si altele. gasesti pe net retetele astea, eu nu le stiu pe de rost, scuze, dar eu le caut mereu pe internet. sunt simple si usoare, fara mult efort, in maxim 1 ora si ceva sunt gata.