| Alexandraaytr6 a întrebat:

Bună fetelor! Vreau sa va intreb și pe voi cum a fost când v-a venit prima scurgere vaginala și cam cât a durat pana la prima menstruație. Țin sa manetionez ca am doar 13 ani și nu am menstruație dar am scurgeri vaginale cam de un an jumate, m-am interesat mult despre aceste scurgeri și nimic nu pare sa fie in neregula (consistenta ok, nu niciun miros dar este cam abundenta, în fiecare zi) am avut și o perioada în care au fost cam ciudate scurgerile, cu miros ciudat și culoare neobișnuită dar acum totul e ok. Ma întrebam și eu, când oare îmi va veni și mie menstruatia, dezvoltata nu prea sunt, am abia cupa A la sutien, am citit pe internet ca odată ce apar aceste scurgeri menstruatia se apropie, dar vad ca la mine durează cam mult.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare fetita este diferita iar ciclul ei menstrual vine in fucntiede mostenirea genetica de la mama ei dar si de dezvoltarea ta fizica. O fetita care nu-i dezvoltata pentru ansiorii ei, nu are nici sani si nici menstra prea curand.

Daca mama ta a avut ciclul menstual la 14-15 ani, atunci la aceeasi varsta iti va veni si tie. In orice caz, sunt femei carora ciclul menstrual le poate veni chiar si la 17 ani!

Acum este perioada perfecta sa incepi sa discuti cu mama ta, aceste intimitati si curiozitati, ea fiind singura acre iti poate spune la ce sa te astepti fiindca tie ti se va intampla, tot ce i s-a intamplat mamie tale, fiindca pe ea o mostenesti genetic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama nu vrea sa vb despre astea

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: aceste scurgeri vaginale se numesc SECRETII VAGINALE si sunt perfect normale si sanatoase la toate fetele si femeile, denotand ca organele lor reproducatoare incep sa functioneze normal si sanatos.

In functie de perioada din luna in care se afla fata/femeia, aceste secretii vaginale sunt mai abundente sau mai diminuate. Abundenta lor creste cand esti la ovulatie, in perioada fertila si cea de excitatie, scazand in restul celorlalte perioade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu asa ca tine, si inca nu a venit menstruatia
In schimb de multe ori simt ceva ca niste pofte

| Ali22aa a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ali22aa):

Nu pot zice aici