| brox a întrebat:

Folosesc anticonceptionale yasmin.Mai aveam 2 pastle pana terminam folia, dupa ce am luat penultima pastila am avut un scaun moale apoi a 2-zi am luat ultima pastila, a urmat pauza de 7 zile in care mi-a venit ciclu a 8 zi am inceput sa i-au din nou pastile dupa ce am luat 4 zile la rand pastile am avut contact sexual. Intrebarea mea este daca am fost protejata.

4 răspunsuri:
| DMV a răspuns:

Daca a fost doar asta, ai fost protejata. Cel mai bine asteapta o saptamana si fa un test de sarcina. Pot fi si alte evenimente care afecteaza efectul pastilelor (ex alcool).
Chiar daca esti pe pastile e indicat o data pe luna sa faci un test.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ești protejată din prima zi de administrare a pilulelor.
Citește prospectul privin reacțiile adverse: pomenești de un scaun moale.
Consultă și medicul gincolog care ți-a prescris pilulele, ce trebuie să faci: o dietă!
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca esti protejata dupa ce administrezi anticonceptionalele timp de 5 zile... Sfatul meu e sa intrebi un ginecolog, e cel mai bine, sau macar un farmacist. Uite, ai deja doua pareri diferite.Eu in locul tau as mai cere o a treia parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ginecologul mi-a spus sa folosesc si prezervativul in urmatoarele situatii: diaree sau pe perioada antibioticelor pentru ca atunci efectele pastilei se diminueaza.
Dar in situatia ta ai fost protejata, incepusei deja o folie noua.winking