| anonim_4396 a întrebat:

Folosesc anticonceptionale yasmin si pana sa mi se termine folia mai aveam 2 pastilute, dar inainte sa o i-au pe ultima am avut un scaun moale. Dupa ce am avut scaun moale am luat ultima pastila si a urmat paoza de 7 zile in care mi-a venit ciclul. Dupa ce au trecut cele 7 zile am inceput sa i-au din nou pastile, am luat 4 zile la rand apoi am avut contact sexual.Intrebarea mea este daca am fost protejata?

7 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

@Legiuitoarea: cu scaunul moale, ea se referea cred la faptul ca poate pastila nu a avut timp sa fie asimilata. De fapt nu scaunul moale este problema ci atunci cand ai varsturi la un intervat mic de cand ai luat pastila.
Deci esti safe, la scaun nu se aplica daca se intampla doar odata.
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

@Legiuitoarea: Fara sa te superi. tu ai citit macar raspunsul meu?
In primul rand, daca asta e prima data cand ia Yasmine, nu e protejata de la prima pastila.
Eu ziceam doar ca intrebarea era confuza. Mie mi s-a parut ca problema ei nu era ca a avut scaun moale (daca era deja la ultimile 2 pastile si abia acum a avut scaun moale, e clar ca nu e de la pastile, nu?! Ea intreba daca pastila care a luat-o a avut timp sa-si faca efectul, tinand cont ca a avut scaun moale. Eu i-am raspuns la intrebare si i-am spus ca ar fia vut problema asta daca ar fi avut varsaturi la scurt timp dupa ce a luat-o. Nu stiu de ce ai sarit asa de arsa, eu doar am incercat sa rectific o eventuala confuzie.
Nu e frumos si politicos sa tragi concluzii pripite.
sHIN

Shin
| Shin a răspuns:

@Legiuitoarea: Fara sa te superi.. tu ai citit macar raspunsul meu ?
In primul rand, daca asta e prima data cand ia Yasmine, nu e protejata de la prima pastila.
Eu ziceam doar ca intrebarea era confuza. Mie mi s-a parut ca problema ei nu era ca a avut scaun moale (daca era deja la ultimile 2 pastile si abia acum a avut scaun moale, e clar ca nu e de la pastile, nu ?! Ea intreba daca pastila care a luat-o a avut timp sa-si faca efectul, tinand cont ca a avut scaun moale. Eu i-am raspuns la intrebare si i-am spus ca ar fia vut problema asta daca ar fi avut varsaturi la scurt timp dupa ce a luat-o. Nu stiu de ce ai sarit asa de arsa, eu doar am incercat sa rectific o eventuala confuzie.
Nu e frumos si politicos sa tragi concluzii pripite.
sHIN

Shin
| Shin a răspuns:

@Legiuitoarea:
Eu am scris urmatoarele: "In primul rand, daca asta e prima data cand ia Yasmine, nu e protejata de la prima pastila."
Acum iti dau copy/paste la ce scrie pe carticica care vine cu pastilutele.
How to start Yasmin
• With no preceding hormonal contraceptive use (in the past month) Tablet-taking has to start on day 1 of the woman’s natural cycle (ie the first day of her menstrual bleeding). During the first cycle an additional barrier method is recommended for the first 7 days of tablet-taking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ești protejată de la prima pilulă inghițită.
Nu te mai speria.
Cât privește scaunul moale, mergi la medicul ginecolog și întreabă și de reacțiile adverse ale pilulelor (citește prospectul lor și vezi ce spune producătorul!) și ce măsuri dietetice trebuie luate în astfel de situații.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună din nou.
Dragă Shin, răspunde la întrebare nu la răspunsul meu.
Te pierzi în amănunte inutile.
Citește și tu un prospect de genul anticoncepționalelor: reacții adverse, interacțiuni cu unele medicamente, diuretice, etc.
Abținete de la afirmații nefondate că nu este frumos și politicos din partea ta.
Cine zice că este safe? Mă faci să râd... ironic...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dragă Shin, întrebarea este întortochiată pentru tine, nu pentru mine.
Ești cumva medic ginecolog și faci astfel de afirmați? Pilulele au rol protector din prima zi, nu din a 7-a sau a 12-a ori 20-a zi.
Mai citește despre pilule, de câte tipuri sunt, etc.
Nu mai ataca, nu suntem la concurs...
Răspunde la ce ai înțeles din întrebare.
Nu eu am solicitat acest răspuns, ci anonima.
Deci,...
Pa, pa.