| Anonima163333 a întrebat:

Buna!
ieri,dna diriginta ne-a spus mediile,iar eu sunt foarte dezamagita
mi-a iesit doar 9, 77 (clasa a6a),dar cel mai tare m-a suparat este ca m-a incheiat la sport cu 9, la bio(unde deja stiam ca voi incheia cu 9),la istorie(unde ne-a scazut doua puncte dintr-o lucrare ca un coleg a facut galagie) si la franceza,unde dna ne-a dat un test din materie nepredata...
cel mai tare mi-e frica la sport,efectiv sunt praf, si doamna a zis ca o sa fie mai drastica la note sem2...
ce sa fac sa fiu mai buna la sportul de la scoala(sunt praf) si ce parere aveti de media mea pe semestrul 1
tin sa precizez ca sun la o scoala foarte buna din Tm

multumesc pentru timpul acordat!
ofer FUNDA celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ok, hai sa iti povestesc ceva din ce mi s-a intamplat mie si te asigur ca asa este in cazul tuturor (ca principiu).

Eram prin clasa a 6-a parca, da. Trebuia sa iau premiul al doilea si cand a venit ziua finala (serbarea), fix atunci diriga a hotarat sa imi dea premiul 3, din nu stiu ce motive. Si am plans mult in acea zi (eram si eu mic. :/ ). Acum, cand au trecut peste 10 ani buni de atunci, pot sa iti zic 100% ca nu a contat acea zi, nu au contat notele luate la istorie pentru care ma stresam extrem de mult, nu conta nota de la sport pe care mi-a dat-o pe nedrept, nu a contat nici faptul ca la o materie un coleg a luat mai mult ca mine doar pentru ca a copiat de la mine si asa mai departe...

Tot ceea ce conteaza este ce stii tu sa faci, o sa urmezi un domeniu, o sa urmezi o facultate (poate), o sa te axezi pe acel lucru, nu pe toate aceste note, care pana la urma nu inseamna nimic. Stiu ca acum nu pare asa, insa cand o sa treaca anii, o sa imi dai dreptate happy

| Anonima163333 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi mult de răspuns! Chiar m-ai încurajat☺️

La mine, faza e ca mama mea vrea sa am media 10, pentru ca ma compara cu o veche cunoștință care a încheiat cu 10(dar la examene, de ex olimpiada, tot timpul am avut punctaje mai bune ca ea)
Stiu ca nu contează media, dar ma simt mai apreciata de profesori, deoarece o medie de 9.77, nu e ieșită din comun, sunt doar un elev bun, nu FOARTE BUN!

În fine, meriți o mare FUNDA!?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anonima163333):

Mersi mersi.

Gandeste-te doar ca dupa, nu sta nimeni sa te angajeze pe baza acelei note, o sa vina altcineva in fata ta la un interviu care da mai bine din gura si o sa il angajeze pe ala.

Important este sa invatam cum sa gestionam toate lucrurile care conteaza, sa ne dezvoltam abilitatile care credem ca o sa ne ajute.

Mult succes in continuare happy

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce te-ai face la o școală unde nu se dau note, nu se fac întreceri între elevi pe bază de note, unde nu se dau doar calificative generale la sfârșit de trimestru, care și acelea sunt confidențiale? Ți-ai găsi valoarea și identitatea în ceea ce știi, nu în note, premii și decorații.

| ywar a răspuns:

Foarte buna printesamea! Esti foarte buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și astea vrei sa spui ca sunt note mici?

| Anonima163333 explică (pentru anonim_4396):

Da, nu mi se pare o medie mare

| Sayiumi a răspuns:

și eu sunt praf la sport și mie îmi cere să fac referat dacă vreau să îmi măresc nota