| ViataNebuna a întrebat:

Buna imi puteti explica si mie cum sunt acele exercitii cu SUME GAUSS?

1 răspuns:
| Ralu2305 a răspuns:

Suma lui Gauss este suma numarelor de la 1 pana la n, adica:

1+2+3+...+n, pentru ca ai urmatoarea formula: n(n+1) totul pe 2, n-ul fiind ultimul termen al sirului.

De ex.: daca ai suma primilor 100 de termini : 1+2+3+...+100= 100(100+1) totul pe 2 = (100*101)/2=5050.

Apoi ai cazurile mai speciale, pentru numerele pare si impare:

daca ai suma de numere pare :
2+4+...+2n, dai factor comun pe 2 si vei avea: 2(1+2+3+...+n)= 2[n(n+1)]/2, 2 de sus se simplifica cu 2 de jos si iti ramane n(n+1), deci

2+4+6+...+2n= n(n+1);

daca ai numere impare:

1+3+5+.+2n-1,
1)calculetezi suma lui Gauss pana 2n adica 1+2+3+...+2n,
2) calculezi dupa lui Gauss a numelor pare pana la 2n: 2+4+6+...+2n,
3)dupa ce ai calculat cele doua, din suma totala scazi suma numerelor pare.

Sper ca ti-am fost de ajutor. nu prea este ceva de explicat, trebuie doar sa ti minte formulele