| nocommen a întrebat:

in legatura cu intarzierea ciclului...inafara de riscul de a fi insarcinata care sunt cauzele? procentajul de a fi insarcinata e de cel mult 20%...

In urma cuaprox 3 luni a venit ciclul cuo intarziere de vreo 10 zile...
Luna trecuta trebuia sa vina da a fost racita "jos" si nu a mai venit ciclul nici pana acum...in jur de 20 dec trebuia sa vina dar nimic...lucrul este in 3 schimburi...se poate din cauza stresului? programului? racelei?
Si nu in ultimu rand a scazut dintro data partidele de sex...rog sinceritate sa ma lamureasca careva,.

Răspuns Câştigător
| coco1molly a răspuns:

Sunt multe cauze din care poate sa intarzie. Mi s-a intamplat si mie. Cel mai des din cauza racelii jos sau a stresului, iar daca te stresezi mai rau ca nu iti vine, mai rau faci. Alte cauze ar fi: daca ai inceput un regim alimentar, daca manaci tot felul de "prostii", daca ai pierdut mult in greutate sau daca ai luat mult in greuate brusc, sau sunt schimbari hormonale in corp. Cel mai sigur este testul de sarcina. Daca nu vine regulat, il poti face dupa 14 zile de la ultimul contact sexual (sau oricand doresti, ca sa nu mai stai cu grija)si este indicat sa-l faci dimineata. Multa bafta!

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Greu de spus. Poate sa fie vorba si de o dereglare hormonala, aparita unui chist pe ovar, poate sa fie si stres, raceala la ovare. cel putin e bine sa mergi de urgenta la medicul ginecolog. Nu este bine pentru sanatate sa te lasi fara ciclul menstrual, pot aparea complicatii in timp.