| bebitza a întrebat:

Buna
in ultima vreme sunt enorm de stresata
stresul provine din mai multe parti:imi fac mereu griji si planuri ce si cum se vor intampla lucrurile, urmeaza sa dau bac-ul si in plus mai sunt si insarcinata in 7 saptamani)
mami mereu urla la mine(nu stie de sarcina, dar se cearta cu mine sa ma desparta de prieten ca nu ii convine ei)
nu o mai suport zilnic sa o aud urland, ma dispera, ma enerveaza si stiu ca nu imi face bine
mi-e greu sa nu o bag in seama atata timp cat urla mereu si se cearta cu mine
va multumesc anticipat pentru sfaturi

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Fă avort şi apucă-te serios de studiu pentru bac.
Ţine-te bine de prietenul tău căci sigur te va ajuta să treci emoţional peste asta.

Succes.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De ce recomand cu tărie avortul?
Păi... să vedem. Cum ai să faci tu facultatea cu un copil?! Dacă eşti din Cluj, Iaşi sau Bucureşti îmi retrag cuvintele. Dacă eşti de oriunde din altă parte (bine, fie şi Timişoara) atunci te rog să-mi răspunzi la asta.
Unde ai să lucrezi?
CU CE îţi vei întreţine copilul.
Bacul oricum e stresant şi rişti să creezi probleme copilului oricum prin stresul indus.
Ai unde să stai singură, departe de maică-ta?!

Serios vorbesc, fă avort şi vezi-ţi de bac, facultate, carieră şi abia apoi, dacă vei dori, fă copii.
Aia cu păcatul e doar un basm! Revino cu picioarele pe pământ până nu e prea târziu!

| Ea12345 a răspuns:

Daca iubitul tau iti e alatauri si te sustine(presupun ca stie de copil), avand in vedere ca mama ta e asa...Sincer, e greu sa dai un sfat.Nu e tocmai vastra potrivita pentru un copil, insa un avort e o alegere groaznica.Nu poti omori o viata cu asa mare usurinta. Poate daca vb cu mama ta, i-ai explica mai multe.Nu cred ca te va intelege, e si normal, ea va vrea avortul, dar totul tine de tine.
Ai grija!

| VoiceWithin a răspuns:

Buna happyNu este bine... esti insarcinata si nu face bine nici copilului si nici tie, mama ta probabil este stresata si dansa, incearca sa vorbesti cu dansa si sa ii spui ca esti insarcinata pentru ca asta te v-a usura si pe tine, dansa v-a stii adevarul si nu cred ca ar tipa la tine, v-a avea grija pentru ca esti insarcinata si ai nevoie de multa grija. Daca vei ascunde mult timp poate vei avea si mai multe probleme. De bac thinking invata si fi cat mai relaxata cand inveti asa totul vei intelge vei invata bine si vei lua o nota foarte buna happySucces la bac si cu mama ta happy:*

| Domyno a răspuns:

OK deci sa imi dai si mie un mesaj, ca sa stiu cum a decurs conversatia cu mama ta cand va afla se sarcina, asta daca mai traiesti!

Sincer si eu as urla la tine, pentru este tipic fetelor "indragostite"!

Tu il iubesti nu iti mai pasa de nimic, porti un suflet in pantece, deja dai urme ca incepi sa ITI DISTRUGI VIATA!

Deci gandeste-te bine ce faci pe viitor, obligatotiu vb cu mama ta, pentru ca m-as mira eu cum mama naibii te ve duce la BAC cu burta la gura angry, bay sunteti FENOMENALE, dar de fapt ce ma mai mir, doar cate grozavii imi povesteste maikmea, ca vin la spital nasc si a doua zi vine comisia la maternitate sa dea BAC-ul!

| Barajag a răspuns:

Ce sa- ti zic? Sa dai copilul afara este un rau atat pentru tine cat si pentru copilasul nevinovat, sa-l pastrezi este foarte bine, insa numai daca esti pregatita intr-adevar si in plus mama ta este cea care te poate sustine in tot ceea ce vrei sa faci.Problema este ca invatatul este baza viitorului tau si trebuie sa te gandesti de mai multe ori la ceea ce vrei de la viata, nu apoi sa-ti para rau. Oricum iti doresc bafta si sanatate si inca o data iti spun:mama este prietena noastra cea mai buna, vorbeste cu ea, asta este sfatul cel mai bunhappy

| DoDo a răspuns:

Sdpunei ca esti stresata si sa te lase un timp in pace pana iti trece stresul iar cu prietenii spune-i ca poate o sa te desparti

| Sheridanx a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta. Poate asa va fi mai intelegatoare si te va ajuta cat de cat.Si incearca sa iei lucrurile pe rand.Nu uita ca acum nu esti responsabila doar pentru tine.il ai si pe bebitza tongue

| zorialbi a răspuns:

@kongeriket:Cum poti s-o sfatuiesti sa faca avort? Sa-si omoare propriul copil. Daca e insarcinata nu poate sa dea bac-ul sau cum? Plus ca ei au planuri serioase, se vor casatori in curand, iar copilul va avea o familie. Odata cu un copil vine si painea pentru el - asa se spune.