| Rockstille a întrebat:

La inceputul anului acesta am citit cartea Mara si acum imi trebuie un rezumat al cartii pentru scola... Cine ma poate ajuta? Dau funditabig grin

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Păi, dacă ai citit-o, nu mai ştii nimic din ceea ce ai citit? Nu eşti în stare să spui şi tu ce întîmplări au fost relatate în a acea carte?
Undeva, în oraşul de pe Mureş, pe la finele veacului al 19-lea, trăia o văduvă, cu numele Mara, care avea doi copii, o fată şi un băiat.
Pe fată o chema, pe băiat îl chema, ea se ocupa cu..., voia să cîştige cît mai mulţi bani,...şi tot aşa, şi tot aşa, pînă ajungi să spui totul.
Cînd oare veţi renunţa să mai cerşiţi a vă face alţii temele şi să fiţi şi voi în stare să gîndiţi singuri şi să faceţi singuri, din căpşorul vostru, nişte astfel de lucrări?