| Wizzdita99 a întrebat:

ma numesc Claudia, si am 17 ani.
Prietenul meu este major. as vrea sa ma mut cu el impreuna in alt oras, dar parintii nu sunt de acord, asa ca vreau sa 'fug' de acasa.
Ai mei ma ameninta cu politia, ar putea politia sa imi faca ceva daca am plecat de buna voie?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ilegal sa pleci de acasa fara consimtamantul parintilor fiindca esti minora!
Daca parintii apeleaza la Politie, baiatul va intra direct in puscarie, pe o perioada de 3-10 ani, pentru "seducere, corupere de minore si intretinerea de raporturi sexuale".
Uite legile aici:

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si te ai gandit ca poate parintii tau ai mai multa minte decat tine de nu sunt de accord cu treaba asta?

| 393Dan a răspuns:

Nu face sa pleci de-acasa. Multe pot sa se intample cat de tare nu v-ati iubi. Nu neaparat el sa-ti faca ceva, dar cine stie ce prieteni are si ii cheama la el, plus ca daca traiesti la el, el va avea total control in casa si nu da Doamne devine gelos si violent si-ti ea banii ca sa nu poti pleca acasa. Mai bine stai acasa. Plus ca atat timp cat n-ai majoratul, parintii iti sunt stapani.

| Wizzdita99 explică (pentru 393Dan):

Ar putea sa imi fie stapani daca plec de buna voie? Am trei ani cu prietenul meu si am trecut prin multe cu parintii. Pot spune ca e chiar ceva ff stabil. De lasat de liceu nu ma las, il voi continua, ma voi transfera. O sa lucrez part-time. Si nu are momentan niciun prieten in orasul in care vrem sa ne mutam. E ceva serios, si nu mi-ar face niciodata ceva rau.

| Elide a răspuns:

Nu face asta, nu.ti dezamăgi părinții, măcar așteaptă până la 18 ani, vei fi majoră, o sa ai toată viața înainte să locuiești cu persoana iubita.