| D0zzz a întrebat:

Merg tenesii cu sosete mai groase pe vremea asta? happy

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect este „teniși " iar nu „teneși".
La vremea anilor 30 -60 erau folosiți ca pantofi de către cei care practicau jocul de tenis de cîmp. Aveau tălpi de cauciuc și fețe de pînză.
În românește ei au devenit „teniși". Ca și „baskeții" de la jocul de baschet, ca și „adidașii" ( pantofi de sport marca „adidas")
Ca și „ blugii", de la cuvîntul „blue jeans". Prin anii 60, cînd au început să se poarte foarte mult și în România, „ginșii"se mai numeau și „dangări" sau „dangarezi".

| D0zzz explică (pentru corolav):

Nu cred ca ai inteles intrebarea. Ma refer la faptul daca este prea frig afara pentru a-i purta cu sosete mai groase.

| qvalenn a răspuns (pentru D0zzz):

Faci cum crezithinking

| Felix1985 a răspuns:

Nu cred.

| qvalenn a răspuns:

Buna:*
Pai daca sunt din panza.nu prea merg pentru ca se uda.
Dar daca sunt din "piele" ar putea.
Vezi sa nu aluneci:*