| bunicisibuni a întrebat:

Mi-am mintit o prietena de fapt doua ca fumez ca sa o conving pe una din ele sa nu se mai taie. E un pacat? Cum scap de el? Si faza e ca acum chiar vreau sa ma apuc de fumat. Ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu te apuca de fumat. Este un obicei nesanatos si costisitor, si va indeparta multi posibili prieteni de tine inclusiv posibile iubite.
Despre partea celalta, nu mai spune nimic. Daca vad ca nu fumezi, le spui ca te-ai lasat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum crezi ca iti ajuti o prietena? Facand lucruri rele la fel ca si ea?
Tu ar trebui sa fii un exemplu pentru ea. Daca tu "fumezi" si nu te poti sa lasa, ea cum o sa treaca peste obiceiul asta?
Spune-le ca ai gasit vointa, ca ai realizat ca fumatul nu era un lucru bun si te-ai lasat. Poate auzind asta, si prietena ta va inceta. Tot ce trebuie sa faci e sa ii fii alaturi, nu sa o minti.

| stelar99 a răspuns:

Eu una zic sa nu te apuci de fumat ca nu e bine, dar e viata ta..si nu inteleg cum ai opri pe cineva din a se taia apucandu-te de fumat..ar trebui sa ii dai un exemplu bun prin a nu fuma, bea, etc. Ca sa nu se mai taie, dar daca se taie cred ca are un motiv, mai bine ai rezolva vorbind cu ea despre asta si sa o convingi sa nu se mai taie ca e stupid