| SimonaCristina a întrebat:

Ofer FUNDA!
Am si eu o intrebare.
Daca la matematica am avut pe primul semestru media 10, iar acum imi iese 9, media anuala la aceasta materie iese 9.5.
Ce vreau sa stiu este daca se rotunjeste la 10 sau, in calcularea mediei generale va iesi 9.5?
Multumesc anticipat. :*

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La nota 10 la matematică nu cunoști formula de calcul?
Mă faci să râd...
Pa, pa.

| SimonaCristina explică (pentru Legiuitoarea):

Draga, eu am calculat ca media e egala cu suma mediilor impartita la numarul lor.
Daca la un test iei 9.5, profesorul iti trece nota 10.
Si eu am intrebat daca la media anuala se mai rotunjeste nota.
Daca nu esti in stare sa dai un raspuns folositor, mai bine taci!

| MadRaven a răspuns:

Mediile anuale nu se rotunjesc happy

| MymyMihaela a răspuns:

Nu, nu se rotunjeste la 10, ramane la 9.50...

| Evelyne96 a răspuns:

Media anuala la o materie nu se rotunjeste, doar cea semestriala. O iei ca 9, 5 cand calculezi media generala.

| miru2000 a răspuns:

Nu se rotunjeste...ramane 9.50