| ℓσℓℓу a întrebat:

Buna tongue
umm...de curiozitate
de inseamna numele Larisa?
si
ce inseamna numele mihaela?

Răspuns Câştigător
| Allyson196 a răspuns:

Mihai/ Mihaela
Acest nume de baiat/fata este folosit in Romania. El corespunde englezescului Michael/a.
Sursa este o expresie ebraica insemnand "Who resembles God? (Cine se aseamana cu Dumnezeu)."
In scriptura ebraica si crestina, arhanghelul Mihail este identificat ca fiind capitan de arme, mediatorul umanitatii cu divinitatea si cel care scrie in permanenata intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume.
MIHAI / MIHAIL / MIHAELA [ebraica] Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu?

LARISA - Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, din citadela greaca lerisai. Sfanta Larissa a fost o martira din istoria timpurie a Greciei.
LARISA [greaca] lerisai = cetate, citadela,

Sper sa te ajutehappy
funda?>big grin

12 răspunsuri:
| No a răspuns:

Larisa - Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, din citadela greaca lerisai. Sfanta Larissa a fost o martira din istoria timpurie a Greciei.
Mihaela - Provine de la o expresie ebraica insemnand: cine se aseamana cu Jehova?

| Bubuu a răspuns:

Semnificatia numelui Larisa: Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori.

| Bubuu a răspuns:

MIHAELA / MIHAI
- de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova?"

| PeStraziGoale a răspuns:

Mihaela,Mihai->de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova"

LARISA
Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, din citadela greaca lerisai. Sfanta Larissa a fost o martira din istoria timpurie a Greciei.

| Barbiie a răspuns:

Larisa - Origine: Grecesc

Semnificatia numelui Larisa: Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori.
Larisa este un prenume feminin modern si destul de popular la noi.

Mihaela = se aseamana cu DUMNEZEU!

funda?:X

| KaTaLLynna a răspuns:

Larisa este un prenume feminin modern si destul de popular la noi. Numele reproduce grecescul Larissa ce inseamna "oras". Se pare ca la noi Larisa este imprumutat din onomastica rusa, unde numele este mai frecvent. Variante: Lorissa, Lerissa, Laryssa, Loris, Lyris.

Iar numele Mihaela vine de la o expresie ebraica insemnand "Cine se aseamana cu Jehova?"
fundita?

| pufoshenia_7680 a răspuns:

Numele Larisa: Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori. numele Mihaela: Forma feminina (Michaela) derivata de la masculinul Mikael, nume de origine ebraica: cine este ca Dumnezeu? Cine se aseamana cu Jehova? purtat de numeroase personaje biblice

| Lummy a răspuns:

LARISA [greaca] lerisai = cetate, citadela; MIHAELA [ebraica] Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu?

| Ellutza98 a răspuns:

Sal.Larisa:Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, din citadela greaca lerisai. Sfanta Larissa a fost o martira din istoria timpurie a Greciei.
Mihaela:Provine de la o expresie ebraica insemnand: cine se aseamana cu Jehova?
Fundtz? Si daca te intereseaza mai mult intra pe siteul asta: http://www.superbebe.ro/dictionar_a.html.Ori poti cauta pe Google : dex de nume.

| Andra_8504 a răspuns:

Numele reproduce grecescul Larissa ce inseamna "oras".

| Andra_8504 a răspuns:

El corespunde englezescului Michael/a.
Sursa este o expresie ebraica insemnand "Who resembles God? (Cine se aseamana cu Dumnezeu)."