| larry_6465 a întrebat:

De unde provine numele Larisa? ce inseamna? ce inspira?

Răspuns Câştigător
| Adina a răspuns:

Origine: Grecesc

Semnificatia numelui Larisa: Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori.
Larisa este un prenume feminin modern si destul de popular la noi.

11 răspunsuri:
| PinkyFlor a răspuns:

Bunahappy

Larisa? Ce nume frumos! Asa te cheama pe tine?
...Numele Larisa este derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebita si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori.
Este un prenume feminin modern si destul de popular la noi. Numele reproduce grecescul Larissa ce inseamna "oras". Se pare ca la noi Larisa este imprumutat din onomastica rusa, unde numele este mai frecvent. Variante: Lorissa, Lerissa, Laryssa, Loris, Lyris.
LARISA [greaca] lerisai = cetate, citadela

Sper ca te'am ajutatkiss

| Deea852 a răspuns:

Larisa este un prenume feminin modern si destul de popular la noi. Numele reproduce grecescul Larissa ce inseamna "oras". Se pare ca la noi Larisa este imprumutat din onomastica rusa, unde numele este mai frecvent. Variante: Lorissa, Lerissa, Laryssa, Loris, Lyris.

| elena_3173 a răspuns:

Origine: Grecesc

Semnificatia numelui Larisa: Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori. sper ca te ajuta

| AnonymuxX a răspuns:

Stiu ca Larissa este un nume de oras din grecia...cam atat happy

| hax0r a răspuns:

Larisa, lara, Hilary, Lares, lars. din radacina latina de la hilar. adica vesel.

Răspuns utilizator avertizat
| Prigat10 a răspuns:

Cauta pe googletongue
ceauhappy

| liiaa a răspuns:

Cati oameni au copiat de aici.

| Rosca_Larisa_1999 a răspuns:

Larisa – Prenumele de fata Larisa, tot mai popular in ultimele decenii, cand onomastica noastra a inceput sa imprumute nume de persoana moderne, provine din numele de origine greceasca Larissa, apropiat de un toponim. Etimologia acestui toponim este incerta, insa cu toate acestea, exista nenumarate ipoteze cu privire la acest aspect. Una dintre ele sustine ideea potrivit careia prenumele de fata in discutie ar fi legat de numele unei zeite, Chariessa, acesta insemnand „gratioasa, placuta".
Aceasta ipoteza ar putea fi sustinuta de existenta, in limba greaca, a substantivului comun „charis", ce inseamna „gratie". Oricum, aceasta intepretare este contestata vehement de multi dintre specialisti, acestia considerand ca semnificatia numelui Larisa este „citadela, cetate, fortareata", intrucat prenumele feminin in discutie a fost apropiat de un toponim. Si totusi, parintii prefera sa tina seama de prima intepretare.

| XusefulX a răspuns:

Derivat de la numele unui oras antic din Tesalia, Larissa. Se bucura de o popularitate deosebia si la rusi, circuland sub forma de Lora, de unde a patruns si in spatiul romanesc. Alta forma intalnita este numele Lori.

| svmoinesti a răspuns:

Forma etnonim+„sa" e des întâlnită la hitiți. De exemplu: Hattusa, capitala hitiților, înseamnă pur și simplu „Oraș al hitiților".
Sau, de exemplu: Wilusa, denumirea hitită a Troiei.
Tot așa, „Larisa" este la origine toponim și înseamnă „Oraș al Ilirilor".
În Grecia există și acum un oraș numit Larisa.

Astfel, „Larisa" se pare că e unul dintre cele mai vechi nume feminine, având în jur de 3000 de ani. Iar un semn al etimologiei sus amintite este faptul că numele e întâlnit nu doar în Grecia și România (de unde, probabil l-au luat bulgarii) ci și în Letonia (de unde l-au luat rușii - pentru că letonii trăiesc acolo de vreo 5.000 de ani)