| Mirellusha a întrebat:

Popularul " m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu " a ajuns și la mine laughing
Suntem prieteni buni,ne intelegem bine, vorbim..in fine. Insa,desi eu simt cum incetul cu incetul ma indragostesc,si tin mai mult la el,incep sa ma intreb : oare simte la fel?
Ar fi cateva semne ca...da,insa pentru o fata indragostita pana si un simplu "buna" poate deveni un semn happy
Nu-i pot spune ce simt pentru ca am patit asa o data. Ma intelegeam bine cu un prieten si la un moment dat i-am spus ce simt cu gandul ca nu am ce pierde, si uite ca am pierdut si acea prietenie si resectul sau fata de mine.
Nu vreau sa mi se intample la fel. si din cate il cunosc pe acest baiat de care-s indragostita ar avea aceeasi reactie..adica s-ar speria si ar vorbi mai rar cu mine.adica..nu va fi la fel.
De la voi am nevoie de un mic ajutor : Cum sa-l fac sa se indragosteasca de mine? adica..nu vreau sa ma transform in alta persoana, dar poate ce calitati sa-mi scot in evidenta? in fine.
Deci.
1. Cum il fac sa se indragosteasca de mine?
2. Cum pot ști daca acest "plan" a eșuat,sau a mers? ( baiatul e cam timid,nu mi-ar spune nici in ruptul capului, daca ma place sau nu)
Please help me. Si baieti si fete. Dau funda celui care ma va ajuta mai mult.

Răspuns Câştigător
| gmbod1 a răspuns:

1.fii tu insusi, arata-i ca iti pasa de el, nu te schimba
2.si eu sunt timid, chiar foarte, dar cand o fata iti spune ca te place nu trebuie sa fii las, si sa fugi, nu uite eru unul cand mi s-a spus asta am stat 1 minut sa gandesc si dupa am spus da, ca na... daca el nu vorbeste cu tine nu se merita.PS cat de destept sa fii sa nu vorbesti cu o fata care te place, eu nu prea am norocul asta cu toate ca nu arat rau...

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Bravo!
In sfarsit, cineva care nu se multumeste doar cu statutul de cel mai bun prieten/a.Fii tu insuti si vorbeste cu el despre ceea ce simti.Sa nu iti fie frica de un refuz caci se poate trece si peste.Fii directa cu el si vei vedea cum reactioneaza.In cazul unui refuz, renunta si la prietenie ca sa nu iti faci mai mult rau.
Cine nu risca, nu are!

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Mai bine spune-i. Nu e vina ta daca el renunta la prietenie, inseamna ca nu e un prieten bun. Dar cel mai bine invita-l undeva si lasa lucrurile sa curga de la sine. Mai este si varianta sa afle de la altcineva si sa te intrebe, iar tu sa ii raspunzi ceva ce pare confuz, facandu-l sa zica ce simte. Bafta! happy

| Nycto a răspuns:

Un baiat ca prieten este mult mai pretios decat ca iubit.Si in plus ce o sa faceti cand o sa fiti impreuna? Chiar ai risca pierderea unui prieten pentru asa ceva?

| Mirellusha explică (pentru Nycto):

Da,recunosc,prietenia e mult mai valoroasă decat o relație de "iubire".
Dar totuși mă "auto-consult" daca să las timpul să rezolve și să fim in continuare prieteni, sau să merg la risc.
În orice caz voi lua în considerare și sfatul tăuwinking Mersi ^^