| an_1312 a întrebat:

Prietenei mele tocmai i-a venit menstruatia, chiar acum cand trebuia sa mearga la impartasit, si din cate stiu eu nu poate intra in biserica in aceasta perioada. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde la doua intrebari, si anume:

1) Stiti cumva vreo metoda prin care ar putea scapa mai repede, in 3 zile, ca sa poata ajunge la impartasit macar la sfarsitul saptamanii
2) Este vreo problema, daca se impartaseste in ultimele zile ale ciclului menstrual?

Va multumesc

Răspuns Câştigător
| AnnaAbba a răspuns:

Sa scape nu are cum. Am auzit si eu ca nu ai voie sa intri in biserica daca esti pe stop. Dar sa se duca dupa ce incepe sa ii vina mai putin adica peste vreo 2 zile cam asa.

5 răspunsuri:
| badgirl22 a răspuns:

Nu are voie sa intre in biserica si cu atat mai mult sa primeasca impartasania deoarece este pe stop. Femeile care sunt pe stop nu au voie in biserica pentru a nu spurca biserica, deoarece crestinii nu mai aduc ofrande cu sange si femeia pe stop spurca cu sangele ei. ma rog, sper ca ai inteles. mai ales in perioada Pastelui, cand sangele lui Iisus a curs, cred ca e mai mare pacat sa mearga in biserica. Sa se impartaseasca dupa ce ii trece.

| suntserios a răspuns (pentru badgirl22):

Si eu daca ma tai la o mana si sangerez si imi pun un pansament nu am voie sa intru in biserica?

Bine ca la criminali si violatori le este permis accesul in biserica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cine stie ca ea e la menstruatie? O controleaza popa?

| Cristina45 a răspuns:

Nu ...nu are voie sa intre in altar cand e pe stop, stii cand se construieste o biserica noua si sfinteste altaru lasa si femeile sa intre dar nu cand esti pe stop dar asa ai voie si plus nu stie nimeni ca e pe stop

| firstloveromy a răspuns:

1happy nu poate sa scape de menstruatie asa cand vrea ea
2happy nu e absolut nici o problema ca intra in biserica asawinking ce acum daca esti in perioada de menstruatie nu mai te poti impartasii nu e adevarat