| anonim_4396 a întrebat:

Probabil voi fi criticata, dar va voi cere parerea oricum. Treaba sta asa: imi este foarte frica sa fiu cu cineva. Sunt fata si am aproape 18 ani, am avut 3 relatii scurte pana acum. Majoritatea imi veti spune de ce sa te grabesti mai ai o viata inainte, dar atunci cand esti inconjurat de cupluri si vezi cum prietenii tai se indeparteaza din ce in ce mai mult de tine, simti oarecum nevoia sa ai si tu pe cineva. Nu sunt urata sau ceva de genul si chiar nu vreau sa ma laud dar multi imi spun ca sunt frumoasa, buna, de treaba, dar oarecum rece si distanta. Si toti care ma stiu au aceeasi intrebare pentru mine: "Cum de nu ai un prieten?" sau "Cand o sa vina ziua cand o sa gasesti si tu pe cineva sa te dea peste cap?". Sunt baieti care vor sa iasa cu mine si chiar am iesit cu cativa, dar nu am simtit ca as vrea sa fiu cu ei asa ca nu am pastrat legatura ca sa nu le fac sperante. Cel mai aiurea e ca m-am instrainat complet de relatii, de convorbiri tarzii, de intalniri si asa mai departe si imi este frica ca cineva sa se apropie de mine (de sufletul meu), sa ma cunoasca asa cum sunt eu, sa ma poata rani. Apoi vine si factorul ce o sa creada despre mine sau ce o sa creada ceilalti... stiu, gandesc prea mult.
Habar n-am cum sa cunosc pe cineva sau cum sa agat tipi (am mai incercat si nu a iesit nicio relatie calumea laughing ). Nici pe facebook nu mi se pare ok, pur si simplu parca e mai bine sa cunosti pe cineva in realitate. Totusi nu ma pot baga eu in seama pe fb, adica nu stiu cum ar reactiona thinking
Au trecut vreo 6 luni de la ultima mea relatie care fusese dupa ce am stat un an singura laughing) ca sa va faceti o idee. Un sfat e binevenit.

7 răspunsuri:
| Anemona2020 a răspuns:

Deci chiar asta e la tine nu lasi pe nimeni sa se apropie de tine de teama de a nu fi ranita.

| d33a15 a răspuns:

Atunci cand o sa ai prieten, si nu e graba, poate sa dea dragostea peste tine cand nu te asteptihee heeIdeea e ca daca te iubeste o sa te placa asa cum esti. fara sa vrea sa te schimbewinking

| WhiteTiger15 a răspuns:

Nu cred ca ar avea cineva motive pentru a te critica. Adica nu e ca si cum ai fost toata viata singura si nu ai lasat pe nimeni sa se apropie de tine. Ai capatat ceva experienta si daca prietenilor tai nu le placi asa cum esti inseamna ca nu sunt prietenii tai. Totusi cred ca incepi sa te maturizezi(bine e prea mult spus). Oricum nu trebuie ca tu sa "agati", trebuie sa FII agatata. Probabil ca vreunul din prietenii tai te-au cam ranit cand ai fost cu ei si de atunci ai ramas cu aceasta teama ca cineva sa nu o faca din nou.

| darnme a răspuns (pentru WhiteTiger15):

Tatal meu e alcoolic si mie imi place sa beau, am uitat sa zic

| Costin_Valentin_1971 a răspuns (pentru darnme):

Asta nu e nici o problema, sunt baieti care te accepta asa cum esti, si eu fumez si prietenui mele nu ai place, dar ma accepta asa si eu ai accept ticul ei, ea cand se enerveaza pe mine imi baga unghiile in mana -_- la propriu big grin. Oricum cauta un baiat care sa te placa pentru sufletwinking asta e sfatul meu.

| darnme a răspuns (pentru Costin_Valentin_1971):

Multumesc, asta tot incerc sa fac.

| Costin_Valentin_1971 a răspuns (pentru darnme):

Nu ai pentru ce happy si iti spun sincer daca erai mai aproape stateam eu cu tine si daca nu iti faceam cunostinta cu un prieten happy.